Kategoriler
Ana SayfaKadın ve AileModernizme batmış anne ve babalar evlatlarını neden yetiştiremiyor?

Modernizme batmış anne ve babalar evlatlarını neden yetiştiremiyor?

Modernizme batmış anne ve babalar evlatlarını neden yetiştiremiyor?

Bugün yarım saatlik yan tarafımızda parkta durmam gerekti ve etrafımı gözlemleme imkânım oldu. Maalesef korkunç bir nesil geliyor… Hemen karşımda 3,5 yaşında bir çocuk ağlama krizlerine girdi. Babaannesine devamlı vuruyor ve söylediği hiçbir şeyi duymuyor, sakinleşmiyor. Babaanne demiyor, “Hülya” diyor, ismi ile hitap ediyor!

Büyükşehirlerde kadınların %60’ı çalışıyor. Bebeklerini -bebek diyorum çünkü daha 6 aylık iken çalışma izinleri bittiği için- bebeklerini babaanne veya anneannelerine bırakıp para peşine koşuyorlar. Sorsak; “Çocuk da yaparım kariyer de!” derler. Ama kendi evlatlarına yaptıkları zararı görmezler. Başkasının yaşatamayacağı tahribatı, kendileri, kendi çocuklarına veriyorlar, lakin bundan da habersizler…

Çocuklar artık “anne – baba” yerine isimleri ile hitap ediyorlar ve buna anne – babalar gülüyorlar. Ne kadar da Batılılaştık! Her şey normalleşti. 0-6 yaş aralığında anne çocuk bağı güzel oluşturulamaz ise ilerde çocuğun ergenlik dönemi, kişisel ilişkileri, evlilik hayatı velhasıl bütün hayatı sorunlu geçiyor, psikolojisi bozuk bir insan türüyor. Çocuk ne zaman annesine ihtiyaç hissetse annesinin kucağında sakinleşmesi, sıcaklığında uyuması gerekiyor. Şimdikiler ise beşiklerinde ağlama krizlerine girip artık ümidi kesince uyuya kalıyorlar ve bu çocukta özgüvensizlik oluşturuyor yahut hırçınlık oluşturuyor. Anne babalar da sanıyor ki minnacık yavruya düzen koydum, disiplin uyguladım, oysa çocukta psikolojik ne tahribatlar oluşturuyorlar.

Ebeveynler çocuklarının geleceği için, refah bir hayat için 6 aylık bebeklerini başkalarının kucaklarına atıp, maddi imkânlar ile güzel bir hayat bırakmak istiyorlar, oysaki manevi tahribatı düşünmüyorlar.

Ben burada annelerin vicdanlarını kontrol etmelerini istiyorum, gerçekten de çocukları için mi çalışıyorlar, yoksa kendileri için mi? Birçok üniversite bitiren arkadaşımdan şu sözleri duydum “Babam beni okuttu, şimdi benim çalışıp babama para vermem lazım”. Bir diğeri, “Hemen evlenemem, beni okuttular, aileme geri parayı ödemem gerekiyor”. Üstelik bunları bu sözlere teşvik eden babaları ve anneleri “Seni okuttuk, o kadar para verdik, senin de eve para getirme zamanın geldi, artık mezun oldun”. diyor!

Hani nerede menfaatsiz aile ilişkileri? Birçok anne baba kendi egosunu tatmin etmek için evlatlarının doktor, mühendis vs. olmasını istiyor. Öyle olmasa idi zaten ahiretlerine önem verirler, onun için çaba sarf etmesi için destek olurlar idi.

Tabiki çocuklar okumasın, iyi bir eğitim almasın demiyorum, lakin ön planda tutulması gereken şeyler, İslami açıdan değerlendirilip öyle önem kazandırılmalıdır. Evde duran anneler için de aynı durumlar geçerlidir. Bebeği ile ilgilenmeyip, bütün gün internette dolaşıp fotoğraf paylaşma çılgınlığı içinde olanlar da aynı kategoriye giriyorlar. Annenin elinde telefon, çocuğun önünde yığınla oyuncak! Kopuk anne evlat ilişkisi… Bu tarz büyüyen çocuklarda da ilerde psikolojik sorunlar oluşuyor. Müslüman anne babaların evlat sahibi olmadan önce, çocuk nimetinin ne büyük bir imtihan olduğunu idrak etmelerini, bol bol kitap okumalarını tavsiye ediyorum.

Ellerimize aldığımız emanetin büyüklüğü bizi korkutmalı ve ona göre titiz davranarak evlat yetiştirmeliyiz. Babalar ne kadar yorgun olursa olsunlar çocukları ile 1 saat kaliteli zaman geçirmelidir. “Kaliteli zaman, çocuk ve ebeveynin sadece bedenleri ile oynadığı, iletişim kurduğu zamandır.” diyor Pedagog Adem Güneş. Çocukla geçirilen zaman anne babaya eziyet vermemeli, aksine mutluluk vermelidir. Büyük görev annelere düşüyor, çoğunluk zamanı anne ile geçiren çocuk anneyi daha çok örnek alıyor. Bu sebeple anneler, çocuk eğitimi konularında kendilerini kitaplar, seminerler, konferanslar ile geliştirmeliler. Zamanı kısıtlı olanlar ise iş yaparken video izleyerek, dinleyerek kendilerini geliştirebilirler.

Rabbim bizleri evlat imtihanından alnımız ak şekilde çıkabilmeyi nasip etsin.

Rumeysa Dağıstan

Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak