Kategoriler
Ana SayfaFikir - DavetUyku Düzenimiz

Uyku Düzenimiz

Uyku Düzenimiz

  Üzerine çok fazla görevler düşen, zamanının kesinlikle zayi olmaması ve azami derecede verimli geçmesi gereken biz müslüman hanımların şüphesiz ki ehemmiyet vermesi gereken mevzulardan biri de ‘uyku düzeni’ dir.Verimli ve iyi planlanmış, asgari saate düşürülmüş, dinlenilmiş bir uykuyla geçirilen gecenin ardından gelen günün bizlere getiriside aynı derecede verimli olacaktır.

   Sadece uyku saatimizi kısaltmaya çalışmanın gündüze hiç bir faydası yoktur.Önemli olan bir yandan uykuda geçirdiğimiz süreyi kısaltırken,bir yandan da dinlenebilmiş olmaktır.Bunun içinde bedenimiz için en verimli uyku saatlerini bilmek gerekir.

  • 22.00 ile 03.00 arasındaki uyku %200 verimlidir

  • 10.00 ile 13.00 arasındaki uyku %400 verimlidir

   Hücre yenileyici ve bağışıklık sistemini düzenleyici, bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olan ve büyümeyi sağlayan ‘melatonin’  hormonu ise en fazla 22.00-03.00 saatleri arasında salgılanır.

   Tüm bu verileri ele alıp bir plan yapacak olursak. Yatsı namazından sonra uyunup,gece namazı için 02.00 da kalkılıp tekrar uyunduktan sonra sabah namazına kalkıp devamında uyumamak. Sabah namazından sonraki bu vakti sabah zikri-kuran ezberi-kitap okuma şeklinde değerlendirmek hayrınıza olacaktır.Uyanık kalmakta zorluk çekiyorsanız sabah sporu sizi hem gün boyu zinde tutacak hemde mayışıp tekrar uyumanızı engelleyecektir.Daha sonra öğle namazından önce takriben 11.00-13.00 arasında istediğiniz bir vakitte uyumanız yani Allah Rasulu aleyhissalatuvesselam’ın tavsiyesi olan ‘kaylule uykusu’ nu yapmak.

  • Bu şekilde planlanmış bir uyku düzeni gündüz dinç kalabilmek için yeterli olacaktır.

   Şimdi ey mümine kardeşlerim; dönüp bir hayatınıza bakın! Allah Rasulu’nun (aleyhissalatuvesselam)  uyarılarını dikkate alın.Şüphesiz her bakımdan mükemmel olan dinimiz bizim uykumuza bile düzen getiriyor. Sabah uykusu rızka manidir (Beyhaki). Öğle vaktine kadar uyuyarak beyinlerinizi köreltip rızkınızı kendi elinizle azaltmayın. Ümmetime günün erken saatleri bereketli kılınmıştır (Camiu-s sağir) Gününüzün bereketinizi kaçırıp vaktinizi zayi etmeyin.Sizin Allah için yetiştirmeniz, islam ahlakıyla ahlaklandırıp, bu fitne zamanının tam ortasına adeta ışık kaynağı gibi salmanız gereken evlatlarınız var/olacak.Bunun için önce üzerinizdeki tembelliği, şeytanın vermiş olduğu bu uyku düşkünlüğünü kaldırıp gününüzü planlayın ve sadece Allah’ın rızasını umarak yola çıkın!

Ey ümmetin kadınları siz uyumayın ki dünya uyansın!

Nusaybah binti Ka’b

Genç Muvahhide
Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak