Kategoriler
Ana SayfaKadın ve AileÜmmetin Usameler yetiştirecek annelere ihtiyacı var!

Ümmetin Usameler yetiştirecek annelere ihtiyacı var!

Ümmetin Usameler yetiştirecek annelere ihtiyacı var!

Esselamu aleykum kardeşlerim. Ümmetin kadınlarının sosyal medyada “cihatçılık” oynamasından ve cihadın edebiyatını yapmaktan daha önemli işleri var lakin bunun şuurunda olmayan çok fazla genç kıza şahit oluyoruz maalesef. Bununla birlikte Müslüman bir kadının cihad konusunda ne yapması gerektiğini tam olarak idrak edemeyen kız kardeşlerimi görüyorum. Kıtal manasında Cihad üzerimize farz kılınmadı belki ama, cihada giderek ümmetin namusunu koruyacak ve İslam’ı şahlandıracak Usameler yetiştirmek üzerimize farzdır. Zamanın ve dünyanın şatafatına aldanıp doğru bildiklerini sandıkları İslamiyet’i yaşamaya çalışan birçok genç, şimdi neyin peşine düşecek; nefesini, zamanını, gençliğini, ne uğruna tüketecek? Başımızı kaldırıp etrafımıza baktığımızda acı tablo ile karşılaşıyoruz: Bir çok Müslüman genç, neyi hayatında önemli tutacağını bilmez halde hedefsiz yaşamına devam etmekte…
Bu davanın sağlam kadınlara ihtiyacı var. Bu davanın hanımlarına Hz. Hatice gibi önemli görevler düşüyor. O, İslamiyet’in ilk zamanlarında Resulullah’a (sav) nasıl destek verdiyse, nasıl yardımcı olduysa şimdi de aynı şekilde İslam’ın; Haticeler’in, Zeynepler’in, Sümeyyeler’in desteğine çok ihtiyacı var ve ne yazık ki bu konuda çok büyük bir açığa sahip İslam ümmeti.
Bir çok genç kızımız ya yaşadığını İslam zannediyor veyahut aile baskısı yüzünden dilediği şekilde İslamiyet’i yaşayamıyor. Oysaki bize bu konuda en büyük örnek ilk şehit öğretmen Musab Bin Umeyr örneğidir. Annesinin baskısına rağmen İslamiyet’e girip bütün tağutlara ‘LA’ demişti . Bizler İslam uğruna hiçbir şeyimizi feda etmeden “Mücahid ve Mücahide” makamına kendimizi koyuyoruz. Oysaki bu davaya canlarını feda etmiş nice yiğitler varken…
Hedeflerimiz büyük çalışmalarımız ise az. Önce İslam’ı temsil eden sağlam bir fert Musab (ra.) gibi, sonra saliha bir zevce Hz. Aişe annemiz gibi, sonra hayırlı anne Hasan ve Hüseyn’i yetiştiren Fatıma (ra.) gibi olmak üzerimize borç.
Ey kardeşlerim! Attığımız her adımdan, yediğimiz yemeğe kadar bütün hayatımızı İslamiyet’e göre şekillendirmeliyiz. Din-i mübin-i İslam’ı en ince şekilde yaşamaya gayret göstermeliyiz. Ehlimizi ve neslimizi sağlam bir İslamî yapı üzerine bırakmalıyız. İslam’ın imanı kuvvetli gençlere ihtiyacı var!
Tekrardan şahlanacak bir dinin, Şam’ı kurtaracak Usameler’e ihtiyacı var!
Batı’yı ismi ile korkutacak, Allah’tan gayrı hiçbir şeyden korkmayan, küffarın kalbine korku salacak Usameler’e ihtiyacı var!
Ümmet için ehlini feda edecek; ümmeti, nefsinden önde tutacak Usameler’e ihtiyacı var!
Ölümden korkmayan şehadete koşan Usameler’e ihtiyacı var! Cennete aşık , Allah Rasulu’ne(sas) özlem duyan Usameler’e ihtiyaç var, ama her şeyden önce bu ümmetin Usameler’i yetiştirecek analara ihtiyacı var.
Usameler yetiştirecek anneler nasıl olur derseniz, sözü üstad Abdullah Azzam’a bırakalım:
“Müslüman kadınlar sakın rahat ve lüks düşkünü olmayınız. Çünkü rahat ve lüks cihadın düşmanıdır. Çünkü o rahat ve lüks beşerin ruhunu telef eder. Temel ihtiyaçlarınızdan fazla şeylerden uzak durunuz. Zaruri şeylerle yetininiz. Çocuklarınızı ağır şartlara, yiğitliğe, kahramanlığa ve cihada alıştırınız. Bu esaslar üzere eğitiniz. Evleriniz arslan yuvalarını andırsın. Tağutlar tarafından boğazlansın diye, yiyip semiren tavukların kümesi olmasın.
Çocuklarımızın kalbine cihad sevgisini, cihad tohumlarım ekiniz. Yiğitlerin meydanlarında at koşturmak, savaş alanlarında at koşturmak arzularını, aşkını yerleştiriniz. Müslümanların problemlerini yaşayınız. Haftada en az bir gün muhacirlerin mücahidlerin hayatlarına benzeyen bir gününüz olsun. O gün kuru bir ekmek ve buna bir kaç damlayı geçmeyen azıcık çayı katık yapın.Ey İslam yavruları, bombaların nameleri, topların gürültüleri, uçakların uğultuları, tank sesleri, eğitiminizin nağmeleri olsun. Dünyanın rahat ve huzuru içerisinde yaşayan, lüks hayat süren ve mideleri şişkin kimselerin nağmeleri ve yatakları sizin büyüyüp gelişeceğiniz yerler olmamalıdır.” (Abdullah Azzam’ın Vasiyetinden)

Rumeysa Elif Dağıstani

Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak