Kategoriler
Ana SayfaKadın ve CihadTürkistanlı Ümmü Abdullah’ın Şam diyarına Hicret Hikâyesi

Türkistanlı Ümmü Abdullah’ın Şam diyarına Hicret Hikâyesi

Türkistanlı Ümmü Abdullah’ın Şam diyarına Hicret Hikâyesi

بسم الله الرحمن الرحيم

Günümüzde bazı insanlar dinlerinden ötürü katlediliyorlar. Bu yüzden onları ailelerinden ve tanıdıklarından uzaklarda dağlarda ve mağaralarda bulursun. Dinlerini yaşayabilmek için tağutların baskısından kaçtıklarını ve tüm zorluklara rağmen Allah yolunda cihad ettiklerini görürsün. Yüce Allah’tan onlara yardım etmesini, şehidlerine rahmet etmesini ve onları affetmesini diliyoruz.

Ben Doğu Türkistanlı bir kadınım. Beş kız kardeş arasından Allah beni seçti ve bana kendi yolunda hicreti nasip etti. Ben Türkistan’da iken fakir değildim. Aksine güzel bir evimiz ve iyi model bir arabamız vardı. Benim hicretim yaşam şartlarından dolayı değildi. Bilindiği üzere memleketimizin her tarafında olan yasaklar yüzündendir. İşgalci komünistler bizim inançlarımıza göre yaşamamıza ve İslam’ı anlatmamıza müsaade etmemektedir. Hatta bizi, onların İslam’dan tamamen uzak olan düşünce yaşantılarını benimsememize zorluyorlar. Bizim memleketimize yerleşen işgalci kâfirlere her türlü özgürlük ve ayrıcalık tanınmakta yerli halka ise idam ve zindanlar ile kendi memleketleri dar edilmektedir.
Bütün bunlar beni bu zulümden kurtulmak için çıkış yolları aramaya sevk etti. Ben dünyanın her tarafında Müslümanların katledildiklerini ve hiç kimsenin bu durumu önemsemediğini görüyordum.
Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: “Müminler ancak kardeştir.”[1]
Rasulullah (s.a.v.) de şöyle buyurmuştur: “Birbirlerini sevmeleri, birbirlerine merhamet etmeleri ve şefkatleri hususunda müminlerin misali bir cesedin misali gibidir. Onun bir organı hastalanacak olursa cesedin diğer kısımları uykusuz kalmakla ve ateşi yükselmekle ona katılır.”[2]
İşte bu Müminleri sevinç ve kederde bir bütün haline getiriyor.
Dört çocuğumuzu da yanımıza alıp Şam topraklarına gitmeyi kocamla kararlaştırdık. Allah Subhanehu, sual olunmayan hikmetiyle bana hastalık gönderdi ve iki ay hastanede yattım. İyileştikten sonra başka bir yere gittik ve kolay bir çıkış yolu aramaya başladık. Tekrardan hastalandım. Bu sefer Allah’ın yardımıyla ayakta durabildim. Kendisi yolunda hicret ettiğimiz, Allah Subhanehu bizi yalnız bırakmayacaktı. Biz bu mekânda çok fazla kaldık. Eşimden beni bırakıp gitmesini, yapabiliyorsa çocukları da götürmesini istedim. Cihad meydanlarının bizden çok, ona ihtiyacı olduğunu ve onun cihaddan geri kalmasına sebep olmak istemediğimi söyledim. Eşim bana cevaben dedi ki, “Şayet Allah bizim sözümüze sadık kaldığımızı görürse bizi hedefimize ulaştıracaktır.”
Birkaç gün sonra bize çocuklarımızdan ikisi için bir çıkış yolu olduğu haberi geldi. Ancak Allah’ın hikmeti onlar çıkmaya muvaffak olamamıştı. Dokuz gün sonra geri döndüler. Bu durum bizi gerçekten çok üzmüştü. Kısa bir müddet sonra bütün aile fertleri için bir yol bulunduğu haberi geldi. İlaçlarımı yanımıza alarak yola çıktık. Allah’ın fazlıyla hastalığımın şiddetli ağrıları tekrardan meydana gelmedi çünkü Allah bizi terk etmemişti ve terk etmeyecekti de.
Bir gece boyunca uzun bir mesafeyi yürüyerek gittik. Maneviyatımız çok yüksekti. Bir arada olmanın sevinciyle çok mutluyduk. Hicrette bazı zorluklar olmazsa olmazdır. Ancak insan kendi tabiatından ötürü rahata meyillidir. Bizim izzetli Şam topraklarına hicretimiz yedi ay sürmüştü. Hedefimize vardığımızda bizi karşılamak için gelen mücahidleri görünce çok çok mutlu olduk. Onları ilk kez görüyor olmamıza rağmen bizi çok etkilediler. Biz akrabalarımızla karşılaşmayı beklerken Allah bize onları göndermişti.
Buraya ulaştıktan bir müddet sonra eşim cemaatin eğitim kampına gitti. Ben ise eşimin eğitimi bitene kadar kadınların misafirhanesinde kaldım.
Ben şu anda çok mutluyum çünkü tüm beklentilerimi elde ettim. Cihad topraklarına hicreti işitenler durumu tersine zannediyorlar ve var olan gerçeğin dışında şeyler hayal ediyorlar. Ben burada çok rahatım ve özgürüm. Çocuklarımı İslam Şeriatının öğretildiği medreseye gönderiyorum. O şey ki Doğu Türkistan’da bize haram kılınmıştır.
Ey kardeşlerim! Fertlerinin Allah’a özgürce kulluk yapabildiği ve Allah’ın kelimesinin yüce olması için çalıştığı, erkeklerinin cesur, kadınlarının iffetli, temiz ve güvenilir olduğu bir cemaati nerede bulabilirsiniz? İşte bu istenilen topluluktur.
Ben Allah’a çok hamd ediyorum ki beni bu topluluğa ulaştırdı, eşimi mücahid ve çocuklarımı da ilim talebesi kıldı.
Son olarak Allah’tan kendi yolunda uğraş veren ve sıkıntılar çeken kullarına rahmet etmesini. Onları bağışlamasını ve onların şehadetlerini kabul etmesini diliyorum.
Vesselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu.
[1] Hucurat/49:10
[2] Sahih-i Müslim, Hadis No: 6529

 Ümmü Abdullah el-Türkistaniyye

Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak