Kategoriler
Ana SayfaGenelŞehid Seyyid Kutub’un Şehadeti

Şehid Seyyid Kutub’un Şehadeti

Şehid Seyyid Kutub’un Şehadeti

Seyyid Kutup İslam’a inanmış ve inandığı davanın gerçekleşmesi içinde bir çok çalışmalar yapmış büyük bir şahsiyetti. 27 Kasım 1954’de, İhvan-ı Müslimin Mısır devlet başkanı Cemal Abdunnasır’a suikast girişimiyle itham edildiğinde Seyyid Kutup’da İhvan-ı Müslimin saflarına katılmıştı. Bundan dolayı İhvan-ı Müslimine mensup bir çok Müslümanla birlikte Seyyid Kutup’da tutuklandı. Yapılan yargılamanın neticesinde Seyyid Kutub’a ağır işlerde çalıştırılmakla birlikte on beş sene ağır hapis cezası verildi. Artık Seyyid Kutup Kahire’den bir kaç km. uzakta ‘Limanneze’ hapishanesinde yaşamaya başlamıştı. On sene hapis yattıktan sonra o zamanın Irak devlet başkanı Abdusselam’ın Abdunnasır’ı ziyaret ederek Seyyid Kutup’u serbest bırakmasını istemesi üzerine Kutub 1964’de serbest bırakıldı. Hapisten çıkan Kutub 1965’de “Yoldaki İşaretler” adlı kitabını yayımlayınca tekrar tutuklandı. Bu tutuklamada yine İhvan-ı Müsliminden bir çok Müslüman vardı. Gerekçe olarakta İhvan-ı Müsliminin devlete karşı darbe girişimini ileri sürerek İhvanı ve Seyyid Kutup’u darbecilikle itham ediyorlardı.
22 Ağustos 1966’da Seyyid Kutup’a idam cezası verildiğinde, Assam el Attarin kitabında anlattığına göre Kutub bu kararı tebessüm ve Allah’a kavuşmanın verdiği büyük bir mutlulukla karşılamıştı. Muhammed Ali Benna’nın dediğine göre Seyyid Kutup’un asılmasına asıl sebep Yoldaki İşaretler adlı kitabı idi. Seyyid Kutup’a verilen bu idam kararı, İslâm alemine yayıldığında Pakîstan’da Karaçi içinde Cemaati İslâminin mepsupları tarafından bir yürüyüş tertiplenmiş ve olay kınânarak Abdunnasır’dan kararı yeniden gözden geçirmesi istenmiştir. Ayrıca yine Pakistan’da Meclis’-i Nizami İslâm, Cemaati İslâmi, Cemaati Avami’de bu kararı aynı şekilde kınamışlardı. Diğer taraftan İngiltere’de Rabitatül İslâm, Lübnan’da Cemaat-i İslâm teşkilatı, Ürdün’de birçok dini şahsiyetler ve çok İslâm alimleri Abdunnasır’ı bu kararından dolayı kınamış ve vazgeçmesi için ikaz etmişlerdi. Bütün bunlara rağmen 9 Ağustos 1967 sabahı Lübnan’daki “Ennebar “gazetesiyle Mısır’daki “El ehram” gazetesi idam haberini şu cümlelerle veri yorlardı. “…Çelik miğferli askerlerden bir grup hazırlanıp, ağır silahlar artırılarak Kahire hapishanesinin etrafında bir hisar oluşturuldu. Gazetecilerin hapishaneye girişi yasaklandı. Seyyid Kutup idam edildikten sonra da gazetecilerden bölgenin terk edilmesi istendi.”
Seyyid Kutup birçok kıymetli kitap yazmıştı. Başta Kur’an-ı Kerimin bir tefsiri olan “Fi’zilal-i Kur’an” olmak üzere hemen hemen her konuda eseri vardır. Özellikle İslâmi konularda, edebiyat ve eğitim konularındaki eserleri daha çoktur. Bunlardan hemen hemen hepsi de türkçeye çevrilmiştir.
Allah ondan ve onun gibi şahsiyetlerden razı olsun. (Allahummemin)

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak