Kategoriler
Ana SayfaSağlıkSağlıklı Bir Cilt İçin Neler Yenmeli?

Sağlıklı Bir Cilt İçin Neler Yenmeli?

Sağlıklı Bir Cilt İçin Neler Yenmeli?

Bir kişinin sağlıklı olup olmadığı en basit şekliyle cildine, derisine bakılarak anlaşılır. Yani sağlıklı bir insanın cildi de sağlıklıdır.
Sağlıklı bir cildin temelinde elbetteki doğru beslenme yatmaktadır. Doğru beslenme alışkanlığı ve doğru besinler ile cilt, daha genç ve sağlıklı bir görünüme bürünür.
Daha genç ve sağlıklı bir cilt için neler yenilmeli?
Bu konuda, Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman’ın görüşlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman, güzelliğe giden yolun sağlıklı beslenmekten geçtiğinin ve cildin içerden dışarıya doğru beslenilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman’a göre;
* Güçlü bir kahvaltı, sağlık ve güzellik için en önemli öğün. Kahvaltıdan enerji veren bal, kahvaltı gevrekleri, meyveler, su, meyve suyu ve süt eksik edilmemeli. Bu besinler cildi, maruz kaldığı olumsuz dış etkenlere karşı güçlendirmenin yanı sıra nemlendirip beslediğini,
* Sabahları aç karnına içilen suyun, cildi içerden besleyerek nemlendirdiğini, bol sıvı almanın cildin kurumasını önlediğini,
* Deri hücrelerinin genç kalması ve elastikiyetlerini koruması için, rafine olmuş şeker, şuruplu tatlılar, beyaz ekmek ve hamur işi tüketiminden kaçınılması, tuzun mümkün olduğu kadar azaltılması gerektiğini,
* Derideki yağ üretiminde, akne ye neden olan hormon bozukluklarında çinko çok önemli rol oynadığını ve kabak çekirdeği, zencefil, yulaf, yumurta ve badem de bol miktarda çinko bulunduğunu,
* Sağlıklı bir cilt yapısı için, mutlaka, mevcut beslenme şeklinin doğru bilgiye dayanarak değiştirilmesi ve bunun bir yaşam biçimi haline getirilmesini ve sıklıkla yenmesi gereken en önemli besinleri de şöyle sıralıyor.
Balık : Omega-3 yağ asitlerinden zengin balık, cildin elastikiyetini artırarak yaşlanmayı geciktiriyor. Aynı zamanda da cilt kalitesini artırıyor.
Avakado : E ve C vitaminiyle yüklü bir tropikal meyve olan avakado, içerdiği Omega-3’den zengin yağlarla, cilt için tüm kötü etkenlerle savaşıyor.
Kırmızı meyveler : Kırmızı üzüm, kızılcık, çilek, kiraz, mürdüm eriği gibi kırmızı meyvelerin hepsi, cilt için en iyi potansiyel antioksidan görevi yürütüyor.
Siyah Çikolata : Çok güçlü bir antioksidan içeriğe sahip olan siyah çikolata, ciltteki kan akışını düzenlemeye yardımcı oluyor.
Yeşil çay : En zengin antioksidan kaynağı olarak gösterilen yeşil çay, aknenin doğal tedavisinde kullanılıyor. Cildi sıkılaştırıcı etki gösteriyor.
Nar : Nar, yüksek antioksidan içeriği nedeniyle ‘süper besin’ olarak adlandırılıyor. Nar ve nar suyu, genişlemiş damarların görünümlerini azaltarak cildin daha sağlıklı görünmesini sağlıyor.
Ispanak : Alpha-lipoic asit ve luteinden zengin olan ıspanak, bu iki güçlü antioksidan bileşeni sayesinde cildi yaşlanmaya karşı büyük oranda koruyor.
Domates ve domates suyu : Cilt sağlığı için çok önem taşıyor. Çünkü çok güçlü bir antioksidan olan likopenin birincil kaynağı olarak biliniyor. Özellikle kuru cilt üzerinde oldukça etkili olduğu biliniyor.
Ceviz : Balık ve balık yağı gibi ceviz de Omega-3’ün en güçlü kaynaklarından biri olduğundan gün içinde mutlaka tüketilmesi öneriliyor. Yağ asidi içeriği sayesinde cildin elastikiyetini artırarak yaşlanmayı geciktiriyor ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olunmasını sağlıyor.
Yumurta : Bulunabilecek en iyi protein kaynağı olan yumurta, güzellik için çok önemli olan biotin ve B12 vitaminlerini içeriyor. Cilt sağlığı için çok önemli olan çinkodan daha zengin olarak gösteriliyor.
Ananas : İçerdiği bromelin nedeniyle cildin pul pul dökülmesini önlüyor. Bu madde, kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olan kolajeni yeniliyor.

             dogalveguzel.com

Paylaş:
Etiketler
Yorum Yok

Yorum Bırak