Kategoriler
Ana SayfaFikir - DavetMüslüman kadın için; Şahsiyetini Oluşturmak

Müslüman kadın için; Şahsiyetini Oluşturmak

Müslüman kadın için; Şahsiyetini Oluşturmak

Müslüman Kadın İçin; ŞAHSİYETİNİ OLUŞTURMAK

ENGELLERİ ORTADAN KALDIR
1) Gereğinden fazla uyumak
2) Gereğinden fazla ev işleriyle uğraşmak
2) Televizyon izlemek ve sosyal medya kullanımı:
Müslüman bir hanım imanı gereği kendisini her türlü haramdan sakındırmalı; gözünü, kulağını, zihnini haram ortamlardan uzak tutmalıdır. Bu ortamlar ancak bir müminin imanını zayıflatır.
Dikkate alınmayan hususlardan bazıları televizyon ekranında şahit olunan haram sahneler. Bugün hemen hemen tüm televizyon kanallarında haram ve helal ölçüsü bulunmamakta, bulunduğunu söyleyenlerin de haram ve helal ölçüleri kuran ve sünnete göre değil kendi din algılarına göre. Hiç şahit olunmuyorsa bile televizyonda reklamlar, dahi fuhşiyat ve çıplaklık içermekte. Özellikle küçük çocukların bu sahnelere şahit olması onların zihinlerini oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Bugün çizgi filmlerde dahi cinsiyeti olmayan varlıklar üretilmekte, hatta ufak yaşlardaki çocuklara kadın-erkek münasebeti aşılanmakta.
Çocuklarımıza izlettiğimiz çizgi filmleri hangi zihniyetin ürettiğine dikkat edelim. Bir yahudinin, bir kâfirin ahlak ölçüsünün İslam’la asla örtüşmeyeceğini bilmekteyiz. Dolayısı ile kendimizi ve ailemizi televizyon ekranından korumak zorundayız. Günlerce uğraşıp öğrettiğimiz bir kavramı televizyon ekranında izlenen bir anda silip süpürebilir.
Aynı şey biz yetişkinler için de geçerlidir sokakta karşılaştığımızda bakmayacağımız, gözlerimizi indireceğimiz bir görüntüyü Tv’lerin içinde seyretmemiz de ayrı bir çelişki oluşturmaktadır
Özellikle İslami açıdan birçok ilmi almış, doğruyu Yanlışı bilen, haram ve helal sınırlarını bilen kardeşlerimizin bu gibi zafiyetler göstermesi, onların toplumda örneklik teşkil etmesi sebebi ile iki defa sıkıntı oluşturmaktadır.
Aynı şekilde internetin kullanımındaki kontrolsüzlük daha büyük sıkıntıları doğurmaktadır, Facebook, Twitter gibi sosyal medyada paylaşılan, fotoğraflar ve paylaşımlarda gerçek hayatında dikkat edilen hususlara sanal ortamda hiç dikkat edilmediği görülmektedir.
Tesettürlü bir hanımın bu gibi ortamlarda fotoğraf paylaşması, özel ve dikkatsiz yorumlar yazması; tercih ettiği İslami hayatı ile hiç de bağdaşmamaktadır.
Müslüman bir bayanın, yabancı bir beyin attığı yoruma yorumlar yapması veya tam tersi… Bu gibi davranışlar, kalplere sıkıntı verecek, başka insanları zanna düşürecek davranışlardır. Dolayısı ile mümin bir bayanın sosyal medyada bulunmaması veya bulunuyorsa dahi çok dikkat etmesi, hassas olması gerekmektedir.
Özellikle genç kız annelerinin şikâyetlerinden biri, “Kızım eve geç vakitlerde geliyor” veya “Sokakta çok dolaşıyor, ben de internet aldım. Hiç değilse odasında oturuyor” demesi üzerine onlara şunu soruyorum: “Kızını gece yarısı Taksim Meydanı’nda dolaşmaya bırakır mısın?” Şöyle bir baktıktan sonra “Tabii ki de hayır.” cevabını alıyorum. Bunun üzerine düşüncelerimi şöyle ifade ediyorum: İnternet, çok geç saatlerde tehlikeli gördüğünüz Taksim Meydanı, Beyoğlu Caddesi’nden daha güvensiz bir ortamdır.
Müslüman bir kadın için de aynı tehlike, tehdit bulunmaktadır. Hem de şeytanların cirit attığı bir ortamda imanı, iffeti, bakışları, kalbi korumak cüret isteyen bir durumdur.
Bu durumda mümin erkeklere, babalara, ağabeylere, eşlere çok iş düşmektedir. Hanımlarınızı, kız kardeşlerinizi, kızlarınızı sokaktaki tehlikelerden, haramlardan koruduğunuz gibi televizyon, internet gibi haram ortamlardan korumak, denetlemek, uyarmak, hatırlatmak zorundasınız.
Abdullah b. Ömer (ra)’in naklettiği bir hadiste Allah Rasûlu (sav) şöyle buyurdular:“Hepiniz çobansınız ve hepiniz elinizin altındakilerden sorumlusunuz. Yönetici bir çobandır. Erkek, aile halkının çobanıdır. Kadın, kocasının evi ve çocukları için çobandır. Hepiniz çobansınız ve hepiniz çobanlık yaptıklarınızdan sorumlusunuz.” (Buharî, Nikah, 91)
Kaynak; Müslüman Kadının Ahlakı / ŞAHSİYETİNİ OLUŞTURMAK

Genç Muvahhide

 

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak