Kategoriler
Ana SayfaFikir - DavetMüslüman kadın için; Gece vaktinde dışarıda durmak

Müslüman kadın için; Gece vaktinde dışarıda durmak

Müslüman kadın için; Gece vaktinde dışarıda durmak

Müslüman kadın için; Gece vaktinde dışarıda durmak

“Güneş batıp gece karanlığı bastığında yahut akşamladığınız zaman, çocuklarınızı dışarı çıkmaktan men ediniz. Çünkü şeytanlar o sırada etrafa dağılırlar, faaliyete geçerler. Geceden bir saat biraz zaman geçtikten sonra çocukların eve gelmelerini sağlayın ve kapıları kapatın kilitleyin ve Allah’ın adını anın. Çünkü şeytan kapalı bir kapıyı açmaz. Su kırbalarının ağzını bağlayın ve Allah’ın adını anın. Yiyecek kaplarınızı -küçük bir örtüyle de olsa- örtün ve Allah’ın adını zikredin ve çıralarınızı/lambalarınızı söndürün” (Buhari)
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in bizi sakındırdığı şeylerden biri de hava karardıktan sonra kadın ve çocukların evlerine girmeleri, şeytanların dolaştığı saatlerde kadın ve çocukların dışarıda olmasının yasaklanması unutulmuş meselelerden biridir. Özellikle şehir hayatında her yerin ışıltılı olması psikolojileri oldukça rahatlatmaktadır.
Kadınlı erkekli karışık olan sinema ortamlarında bulunmak haram olduğu gibi birde bu gibi ortamlara gece çıkılması genç kız babalarını hiçte rahatsız ve tedirgin etmemektedir. Özellikle tesettürlü kızların okul, dershane gibi sebeplerle dışarıda dolaşması hiçte yadırganır bir durum değil. Önceleri ezan okunduğu vakit eve toplanan çoluk çocuk eğlence merkezlerinde (hem de güvenliği olan) sorgusuz sualsiz, başıboş olarak dolaşmakta. Güvenli ortam demek, güvenlik demek kişinin en korkulan şeyden kendini, nefsini, emin hissetmesidir.
En çok korkulması gereken Allah’dır (svt). Onun gazabından korkulmalıdır, onun razı olmadığı işlerin yapıldığı ortamlar bizler için hiçte güvenli yerler değildirler. Öyleyse Allah (svt) ve Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem’in uyarısını dikkate almak, kendimizi Allah’ın (svt) koyduğu hudutlarla korumak zorundayız.
Kaynak; Müslüman Kadının Ahlakı / Gece vaktinde dışarıda durmak

Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak