Kategoriler
Ana SayfaFikir - DavetMüslüman kadın için; Bid’at ve hurafelere inanmak; fallar ve burçlar

Müslüman kadın için; Bid’at ve hurafelere inanmak; fallar ve burçlar

Müslüman kadın için; Bid’at ve hurafelere inanmak; fallar ve burçlar

Müslüman kadın için; Bid’at ve hurafelere inanmak; fallar ve burçlar

İslam’da yasak olan gaybı bilme, gaybi konularda araştırma yapmak veya bunlara inanmak konusunda yeterli hassasiyeti göstermemek.
Cahiliye döneminde insanlar kâhinlere başvururlardı. Onların gelecek hakkında bilgi vereceklerine inanır, söylediklerine itimat ederlerdi. Görüldüğü üzere bu cahiliye toplumunun özelliklerindendir. Bunu yasaklayan ayet:
“Ey müminler! İçki, kumar, anıt taşları, fal okları şeytan işi iğrençliklerdendir. Bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide,90)

Ayet ve hadisle haramlığı açık ve net olan konularda gevşeklik göstermek Müslüman’a yakışmayan bir davranıştır. Özellikle hanımların zafiyet gösterdiği, imanlarında zayıflık gösteren konulardan biri de fal ve burçlar meselesidir. Bir araya geldiklerinde kahve fincanı kapamak, gazete ve dergilerden burç okumak, “Biz öylesine yapıyoruz zaten, inanmıyoruz Kendi aramızda eğleniyoruz” demek, Allah’ın yasakladığı, haram kıldığı bir meseleyi hafife almaktır ki bu insanı Allah muhafaza küfre kadar götürür. Özellikle “Hangi ayda doğdun? Senin burcun falan falandır” gibi sohbetler yapmak, kesinlikle yapılmaması gereken konuşma ve davranışlardır.

Bir yere çaput bağlamak, çeşitli inanışlar, bid’atler üretmek daha çok kadınların yaptığı işlerdendir. Bu da onların imanlarının zayıflığını gösterir.

Dikkat ederseniz kolay kolay bir erkeğin bir yere çaput bağlaması, falcıya gitmesi, fal baktırması çok görülen bir şey değil, genellikle kadınların düştüğü günahlardır. Müslüman kadınların bunlardan uzak durması, bulunduğu ortamda hanımları bu konularda uyarıp ıslah etmesi gerekmektedir.

Evlere asılan nazar boncuğu, at nalı, fil sürüsü gibi meleklerin evlerimize girmesine engel olacak suret ve resimlerden, batıl inançlardan temizlemeliyiz.

“O kendisinden başka ilah olmayan, hüküm sahibi mukaddes, esenlik veren, güven veren gözetip koruyan üstün ve galip olan otorite sahibi, gerçekten ulu olan Allah’tır. Yüce Allah onların ortak koştuklarından münezzehtir.” (Haşr,23)

Kaynak; Müslüman Kadının Ahlakı / Bid’at ve hurafelere inanmak; fallar ve burçlar

Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak