Kategoriler
Ana Sayfaİlim-İrşadMüslüman kadın için; Amaç ve Gayemiz

Müslüman kadın için; Amaç ve Gayemiz

Müslüman kadın için; Amaç ve Gayemiz

Hz. Asiye’nin duasında buluşmak, firavunları Rabbimize olan teslimiyetimiz sonucu dilimize düşen duayla aciz bırakmak, firavunları yalnızlaştırmak, firavunları saraylarının içine gömmek… Hz. Asiye, sarayın içinde bir kadın, hizmetçileri peşinde, ziynetleri kollarına sığmıyor.
Hiç birisi onu aldatmadı, bir çırpıda hepsinden vazgeçti, ben ne olacağım demedi, Firavun’un zulmünden korkmadı…
“Allah inananlara da Firavun´un karısını misal gösterdi. O «Rabbim! Bana katında, cennette bir ev yap, beni Firavun´dan ve onun kötü işinden kurtar ve şu zalimler topluluğundan kurtar!»” demişti.
Rabbin katından bir ev…
Yeryüzündeki hangi ev için Rabbin katındaki evden yüz çevrilir? Biz ne sarayda yaşıyoruz, ne kasalar dolusu ziynetlerimiz var ne de zalim bir yöneticinin karısıyız.
Rabbim imanımızı Hz. Asiye gibi güçlü kıl.
Rabbim gönlümüze ve dilimize yalnız seni dileyecek duaları düşür.
Hz. Hacer, tevekkülü öğrettin bize. Eğer Rabbim dilemişse, O emretmişse bize teslim olmak ve sabretmek düşer hangi işkence, hangi eziyet, hangi psikolojik baskı, hangi kötü söz, hangi hakaret, zarar verebilir ki bize? Ancak senin yolunda cehd ederiz, başımıza sevinilecek bir hal verdiğinde dilimizde şükür, şayet musibet verdiğinde sabreder ve sabrımızla kurtuluşa ermeyi murad ederiz.
Bu özelliklerin kendisinde toplandığı Asrın mücahidesi bize örneklik teşkil eden Zeynep el-Gazali (Allah ona rahmet etsin inşaAllah)…
Zindan hatıralarım adlı kitabını okuduğumda Allah için ne kadar az şey yaptığımı, İmanın ve takvanın insanı nasıl bir mertebeye yükselttiğini, dik duruşu, izzeti, mücadeleyi hissetmiştim ruhumun derinliklerinde.
Allah’ın düşmanları silahlar, ordular, köpekler, hücreler, işkenceler hazırlıyorlar ancak kalbi Allah’a imanla dolu olan bir kadın karşısında Allah (svt) ona verdiği izzetle, takvayla onların bütün ordularını yeniyor, alt üst ediyor, aciz bırakıyor.
Rabbil Alemin bizlere de, ümmetin hanımlarına da bu izzetli duruşu nasip etsin, bizleri vesile kılarak nurunu tamamlasın inşaAllah. Zeynep el-Gazali’yi zindanlara hapseden zihniyet Seyyid Kutub rahimehullah’ı da Mısır zindanlarında tutup çeşitli işkencelerden geçirmişti. Bir defasında kız kardeşi Halime Kutub’a gözlerinin önünde işkence edeceklerini söyleyip istedikleri şeyi yaptırmaya çalışmışlardı, Seyyid Kutub’a ve şehid (inşaAllah) Seyyid Kutub’un ağzından çıkan söz onları öylesine çaresiz bırakmıştı ki artık bu insana işkence edecek yöntemleri kalmamıştı;
“Allah dilemedikçe siz kardeşime hiçbir şey yapamazsınız ve yine Allah dilemedikçe ben de kardeşim için hiçbir şey yapamam ve siz kardeşimi Allah’a teslim olanlardan bulacaksınız.”
Kardeşlerim, bizler bu izzete talip değil miyiz? Bu şerefli davadan, bu onurlu davadan daha güzel olan nedir ki yeryüzünde? Hangi kariyer, hangi mevkii bizi böylesine şereflendirir?
Kaynak; Müslüman Kadının Ahlakı / Amaç ve Gayemiz

Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak