Kategoriler
Ana SayfaFikir - DavetMüslüman Gençler Nerede?

Müslüman Gençler Nerede?

Müslüman Gençler Nerede?

Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi ve rahmeti üzerinize olsun. Rabbim ağzımızdan dökülen kelimeleri Hakk’a isabet ettirsin.
”Hakikaten onlar, Rablerine iman eden birkaç genç idi. Biz de onların hidayetini artırdık.” (Kehf 13)
Bu ayete iman eden kardeşlerime ve kendime birkaç şey söylemek istiyorum. Kudüs’ü dert edinen, Şam’ın fethini dileyen, beşeri sistemleri düşman bellemiş ve Hilafete susamış her kardeşimin beni anlayacağını umuyorum.
Kardeşlerim sizleri tanımıyorum, kimsiniz, ne yaparsınız bilmiyorum fakat bizi buluşturan bir ortak gayemiz vardır ki o da İslam davamızdır… İman eden gençler olarak her nerede olursak olalım dava mücadelesi vermeliyiz. Bu noktada geçmiş veya günümüzdeki liderlerin hayatlarını okumamız gerektiğini düşünüyorum. Onları yaşayış tarzları, izledikleri metodlar, direnişleri bizlere çok şey katacaktır ve yaptıkları hatalardan çıkaracağımız dersler olduğuna inanıyorum. Bugün ben Hasan el-Benna üzerinden örnek vereceğim. Hasan el-Benna Müslüman toprakların işgal edildiği, medreselerin çökertildiği, dinin hurafeler, bidatler sarmış olduğu bir zamanda idi. O kendisine üç kahvehane seçmişti ve oralarda dersler yaparak nasıl ümmet olunması gerektiğini anlatmıştı. Evet, cami değil kahvehane. Ve derslerden etkilenen altı kişi ile canları üzere sözleşip 22 yaşında Müslüman Kardeşler örgütünü kurmuştu.
Nerede olduğumuz önemli değil. Olduğumuz yerde İslami kişiliğimizi göstermeliyiz. Bizleri görenler, tanıyanlar İslami nizam içinde yaşadığımızı bilmelidir. Yıllardır empoze edilmeye çalışılan ”İslam kişiyle Allah arasında, kişiyle vicdanı arasında, İslam camide, medresede” algısından kurtulmalıyız.
İman eden birkaç genç olarak şeffaf yaşayalım. Şeffaflıktan kastım insanlara karşı gizli saklı karanlık sırlarımız olmadan, samimi ve cesaretli yaşayalım. Net olalım. Şu anda ölsek arkamızda neler bırakmış olabileceğimizi düşünelim.
Nerede olduğumuz önemli değil. Hasan el-Benna’nın lisedeyken kurduğu ”Haramlara Karşı Mücadele Cemiyeti” kurun lisenizde, üniversitenizde. Burada konuşmamız gerçekten kolaydır artık hareket etmeli, amel etmeliyiz. Direnişlerine hayran kaldığımız ‘vay be maşaAllah’ dediğimiz önderleri önder yapan samimiyetlerini dışa vurmaları, amel etmeleriydi.
Sorunumuz sadece Müslümanların bidatlere, delaletlere sapmış olması, Müslümanların ihtilafta olması, namaz kılmayan Müslümanların(!) türemiş olması veya sadece namazla, iyi kalplilikle cennete gidebileceğini sanan Müslümanların olması değil. Sorunumuz hem Müslümanları kaybetmiş olmamız hemde küfrün her alandan bize saldırması. Düşmanımız da sadece ordusunu, askerini toplayıp üstümüze üşüşen küfür orduları değil. Savaşmamız gereken nefislerimiz, algı oyunları, psikolojik baskılar var. Yani Hasan el-Benna’nın dediği gibi: İşlerimiz vaktimizden çoktur.
Size bu yolun kolay olduğunu söylemiyorum. Aksine canını seven, cennetini düşünmeyen gelmesin. Ben iman ediyorum ki bunun karşılığı ”Allah, sizlerden iman edip güzel işler yapanlara, kendilerinden öncekileri sahip ve hakim kıldığı gibi, kendilerini de yeryüzüne sahip ve hakim kılacağını, onlar için beğenip seçtiği dini (İslam’ı) onların iyiliğine yerleştirip koruyacağını ve geçirdikleri korku döneminden sonra, bunun yerine onlara güven sağlayacağını vaad etti. Çünkü onlar Bana kulluk ederler. Hiçbir şeyi bana eş tutmazlar.” (Nur 55) olacaktır. İman ediyorum ki Allah korkularımızı geçirecektir.
Hasan el-Benna’nın çalışma metodu: Önce Müslüman birey onun ardından Müslüman aile ardından Müslüman toplum ardından Müslüman hükümet ve Hilafet.
Burda başka bir noktaya dokunmak istiyorum. İman eden çok heyecanlı gençlerin ilk hatası maalesef aileyi kaybetmek. Arkamızdan ”Çok dava sahibi insandı ama aile içinde hayırsızdı.” cümleleri sarf ettirmemeliyiz. Ailelerimize karşı eskisinden daha iyi olmalı, bıkmadan usanmadan sürekli anlatmalıyız. Of’lamadan bağırıp çağırmadan. Unutmayı ki Allah ve Rasulü’nün rızasından sonra ana baba rızası gelmektedir. Gayet iyi biliyorum ki sabır gerektiren bir iştir. Bu işin kolayı yok. Sürekli sürekli ve sürekli anlatmalı en sonunda onlara İslami hassasiyet kazandırmalıyız. Benim ailem, senin ailen, diğer kardeşin ailesi; işte Müslüman toplum. Hidayet ise yalnızca Allah’tan.
Son olarak başınıza gelmeyen imtihanların hayallerini kurmayın. ”Keşke şurada olsaydım da o zaman hep Allah için uğraşsaydım, şöyle olsaydı da sabretseydim…” sözlerini bırakın. İçinde bulunduğunuz durum zaten bir imtihan.
”(Ey müminler!) Yoksa siz, sizden önce gelip geçenlerin başına gelenler size de gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Yoksulluk ve sıkıntı onlara öylesine dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki, nihayet Peygamber ve beraberindeki müminler: Allah’ın yardımı ne zaman! dediler. Bilesiniz ki Allah’ın yardımı yakındır.” Bakara 214
“Sen O’ndan razı, O da senden razı olarak Rabbine dön!” Fecr 28
ayetlerini sizlere hatırlatıyor ve sizi emanetleri kaybolmayan Allah’a emanet ediyorum.
 
                                                                 Atike Vera
                                                             Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak