Kategoriler
Ana SayfaFikir - DavetKurban Rab’be Teslimiyetin Tescilidir

Kurban Rab’be Teslimiyetin Tescilidir

Kurban Rab’be Teslimiyetin Tescilidir

Allah’ın(c.c) adıyla …
Hicri aylardan Zilhicce ayındayız, bu ay kurban bayramını idrak edeceğimiz güzel ve anlamlı günlerle dolu bir ay. Zilhicce ayının dokuzuncu günü yani arefe günü, dünyanın çeşitli yerlerinden yüz binlerce müslümanın aynı anda bir arada olup, Arafatta mahşer provasını yaptıkları bir gün. Her sene bu prova tekrarlanıyor.
Aynı zamanda bu özel günler Hz.İbrahim(a.s) ve O’nun mütevekkil hanımı Hz.Hacer ve evlatların en itaatkarı Hz.İsmail’in(a.s) örnek hatıralarının yad edildiği günler.
Hz.İbrahim(a.s) tek başına bir ümmet olan, peygamberlerin atası diye anılan, Allah(c.c)’ın halilim(dostum) dediği yüce peygamber.
Öyle güzel ve örnek bir hayat yaşamış ki Rabbinden başka hiç bir güç tanımamış, tek başına da olsa davasından vazgeçmemiş, zalim sultan(nemrut) karşısında hakkı söylemiş, ateşe atılacağını bildiği halde korkmamış, cesaretin zirvesinde, ateşi tam bir teslimiyetle karşılamış, Rabbine güvenip dayanmış ve Rabbi onu ateşin içinde bile selamette kılmış.
Hz.İbrahim(a.s) Yıllarca evlat hasreti çekmiş ve yaşlılık döneminde ilk yavrusu İsmail’ine kavuşmuş, ilk hanımı Sare’nin kıskançlığına sabır göstermiş ve biricik oğlunu ve oğlunun annesi Hz.Hacer’i kimsenin olmadığı, ıssız, vahşi hayvanların bulunduğu, ağaçsız, susuz bir vadiye Mekke’ye bırakmış, sadakat timsali Hz.Hacer bunun Allah(c.c)’ın emri olduğunu öğrenince hiç itiraz etmemiş, Rabbine güvenip dayanmış ve Rabbinin kendilerini koruyacağına bütün kalbiyle inanmış, tereddüt göstermemiş.
Biricik yavrusuna verecek suyu kalmayınca telaşla Safa ve Merve tepeleri arasında koşarak su aramış, döndüğünde İsmail’inin ayaklarının dibinde akan zemzemi bulmuş, Rabbi kendisini ve yavrusunu susuz bırakmamış.
Her yıl hacca ve umreye giden müslümanlar Safa ve Merve arasında say yapıyorlar, Hz. Hacer’in bu hatırasını yad ediyorlar, bir kadının yaptığı hareketleri kadın erkek her müslüman taklid ediyor, kim demiş İslam kadına değer vermiyor diye, İslam’ın kadına verdiği değere verilebilecek en güzel örneklerden birisidir say ibadeti.
Rabbi Hz.İbrahim’e biricik oğlu İsmail’ini kurban etme emrini verince, tam bir teslimiyetle karşılıyor bu emri… Biricik oğluna Allah(c.c)’ın emrini anlatınca, o güzel evlat hiç bir itirazda bulunmuyor, çünkü emir Rabbinden geliyor, babası gibi kendisi de Rabbine tam bir teslimiyetle bağlı, aksine, belki nefsinden korkuyor, kurban edilirken babacığına zorluk çıkarır mı, çırpınırsa babası emri yerine getirmekte zorlanır mı diye…

Böyle yüce bir tevekkül ile emri yerine getirmek de acele davranıyorlar, şeytan engel olmak için vesveseler verdiği zaman Hz.İbrahim(a.s) tarafından taşlanıyor, işte hacıların şeytan taşlaması, Hz.İbrahim’in(a.s) şeytana kanmayışının hatırasını canlandırmak, onun şeytana ve yandaşlarına karşı koyuşunun, kendi nefislerinde de devamını sağlamak…
Ve kurban… Rabbe kayıtsız,şartsız itaatin hediyesi, Hz.İsmail(a.s) için Rabbimizin gönderdiği fidye.
Kurban, en sevdiğinden Rabbin için vazgeçmek, en sevdiğini Rabbinin yoluna adamak, Rabbinin emri ise, tam bir itaatle O’na boyun eğmek, tereddüt göstermemek.
Kurban, Rabbine güvenip dayanmak, O’ndan başka hiç bir güç tanımamak.
Kurban, şeytana kanmamak, adımlarına uymamak, ondan beri olmak.
Kurban, en sevgilinin Allah(c.c)olduğunu bilmek, O’na döneceğinin ve hesap vereceğinin idrakinde olmak.
Kurban, paylaşmak, en kıymetli gıda olan eti, olmayanlara, alamayanlara sene de bir de olsa tattırmak.
Kurban, hayatı, cennet karşılığı Rabbe adamak…
Kurban şuururuna erebilmek duasıyla…

Hatice Hayat/ıslahhaber.net

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak