Kategoriler
Ana SayfaSağlıkKahve maskesi ile cilt bakımı

Kahve maskesi ile cilt bakımı

Kahve maskesi ile cilt bakımı

Kahve maskesi yeni yeni popüler olmaya başladı ama öğütülmüş gerçek kahve çekirdeğiyle yapılan maskeler Güney Amerika ülkelerinde, Türk kahvesiyle yapılan maskeler de ülkemiz de çok uzun süredir cilt bakımında kullanılıyor.
Maske tariflerine geçmeden önce kahve maskesinin cilde faydaları hakkında kısaca bilgi vereyim.
Kahvenin cilde en önemli faydası sıkılaştırarak daha pürüzsüz bir görünüm kazandırması. Cildinizin soluk göründüğünü düşünüyorsanız 2-3 kahve maskesi uygulamasından sonra çok daha canlı ve parlak olduğunu görebilirsiniz.
Bunlara ek olarak düzenli olarak temizlenmediğinde bir süre sonra gözenekleri tıkayan ve sivilce oluşumunu tetikleyen ölü cilt hücrelerini de temizliyor.
Göz altı morluklarını hafiflettiğini söyleyenler var ama ben bu faydasından pek emin değiliz. Yani göz altı morlukları genetikse buna maskelerle çözüm bulmak pek mümkün değil. Bu nedenle kahve maskesinin de morlukları geçirdiğini pek düşünmüyoruz. Ama genetik olmayan uykusuzluk, yorgunluk ve stresten kaynaklanan göz altı morluklarını azaltabilir çünkü canlandırıcı bir etkisi var.
Sonuç olarak daha küçük gözenekler, temizi canlı ve pürüzsüz bir cilt istiyorsanız kahve maskesini denemenizi öneririm. Tabii en az 3-4 kez uyguladıktan sonra bu olumlu etkilerini görebilirsiniz. Bu yüzden sabırlı olmalısınız. Peeling etkili kahve maskesini hazırlamak ve uygulamak son derece kolay. 2 çay kaşığı esmer şekeri 2 çay kaşığı Türk kahvesi telvesi veya kullanılmış makine kahvesi ile karıştırın. Bu karışımı parmak uçlarınızla hafifçe bastırarak ve dairesel hareketlerle tüm yüzünüze masaj yapın. Toplamda 10-15 dakikalık bir uygulama yeterli olacaktır. Maskeyi temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.
coffee_face_mask-720x539

 1. Siyah Noktalar İçin Kahve Maskesi Tarifi

   Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı kahve
 • 2 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

 Yapımı
2 tatlı kaşığı kahve telvesi ile 2 tatlı kaşığı yoğurdu karıştırın. Bu karışımın içerisine 1 tatlı kaşığı limon suyunu ekleyin ve yüzünüze maskeyi uygulayın. Maskeyi yüzünüzde 20 dakika beklettikten sonra, yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

 1. Yüzünüzü Parlatmak İçin Kahve Maskesi Tarifi

 Malzemeler

 • 1 yumurta akı
 • 2 tatlı kaşığı kahve telvesi
 • Birkaç damla limon

 Yapımı
1 yumurta akının içerisine kahve telvesini koyduktan sonra birkaç damla limon suyu damlatın ve bu karışımı yüzünüze sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın.
Cildi Sıkılaştıran Kahve Maskesi Tarifi
Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı kahve

Yapımı
Malzemelerin hepsini kap içerisinde karıştırdıktan sonra cildinize uygulayın. Cildinizde 5 – 10 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile temizleyin.

Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak