Kategoriler
Ana SayfaFikir - DavetIyad Kuneybi’den : Han Şeyhun açıklaması

Iyad Kuneybi’den : Han Şeyhun açıklaması

Iyad Kuneybi’den : Han Şeyhun açıklaması

Uluslararası sistemin gölgesi altında insanlığa neler olduğunu görüp de bunları yeren ve kötüleyen; bununla birlikte müşriklerle savaşmayı emreden dininin naslarından rahatsızlık duyan bir Müslümanın durumu ne kadar acayiptir. “Fitne kalmayıncaya ve dinin tümü Allah’ın oluncaya kadar onlara karşı savaşın.” (Enfal: 39) Yani yeryüzünde İslam’a girenler ve girmeyenler üzerine Allah’ın dini hâkim olana kadar.

Konu, hak ya da batıl yolla cihad hesabına yürütülen uygulamalarla alakalı değildir. Konu, talep cihadının meşru oluşunun temelleriyle ilgilidir. Birçok Müslüman bu hususta kalplerinde taşıdıkları sıkıntı nedeniyle ayet ve hadisleri türlü yönlere çekmekte; bu nasları olduğu gibi kabul edemediklerinden, anlamlarını çarpıtan çağdaş yorumları araştırmaktadırlar.

Fikirlerini düzenle ey Müslüman! Bir kısmını bildiğimiz bir kısmını da bilmediğimiz hikmetlerden ötürü Allahu Teâlâ yarattıklarının hidayet ve dalalette ayrışmalarını ve çatışma kanununun ortaya çıkmasını diledi. İlahi hikmetle ilgili kalbine bir şey düşmüşse bunun ayrı bir konusu vardır, bunu şer’i hükümlerde kuşkuya düşmeyle karıştırma.

Netice olarak, istesen de istemesen de mahlûklar böyledir; birisinin sözünün üstün olması gerekir; ya hakkın sözünün ya da batılın sözünün.

Batıl ehli üstün geldiğinde, tarihte okuduklarımızı ve şu anda görmekte olduklarımızı yaptılar. “Onlar (hiç) bir mü’mine karşı ne ‘akrabalık bağlarını’, ne de ‘sözleşme hükümlerini’ gözetip tanımazlar.” (Tevbe: 10)

Onların fiillerini sesin kısılıncaya kadar kınasan, sıkıntıdan ölene kadar cürümlerini eleştirsen, insanlıktan ve insanın insan kardeşine merhametli olması gerektiğinden bahsetsen, seni dikkate almazlar.

Eğer Kuran ve sünneti hayal suretindeki “barışçılığınla” yargılayacaksan, vakıada var olmayan farazi dünyanda yaşamana devam et.

Görmekte olduğun bu çirkin zulümler rabbinin kitabından ve peygamberinin siyretinden sıkıntı duymanda kalbine şifa olmuyorsa ne şifa olabilir ki?

Mütercim: Muhammed Atta

Genç Muvahhide

Paylaş:
Etiketler
Yorum Yok

Yorum Bırak