Kategoriler
Ana SayfaÇocuk Gelişimiİslam’da Kızların Okul Okuması

İslam’da Kızların Okul Okuması

İslam’da Kızların Okul Okuması

Soru : İlimi Emretmiş Peygamber;buna binayen Kız Çocuklarının neden okuma Hakkı yok?
CEVAP: Peygamberimiz (s.a.v), “Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz. İlim Çin’de de olsa arayınız”. (Yani çok uzaklarda da olsa ilmi arayınız. Çin o zaman çok uzak olduğu için böyle buyurmuştur.) “İlim her kadın ve erkeğe farzdır”buyurmuştur.
Bizim şimdiki şuursuz müslümanlar işin detayına inmeden, İslâm’ın diğer emirlerine bakmadan hemen fetvayı veriyorlar.
“Kardeşim ilim sadece erkeğe mi farz, kadına da farzdır diye buyrulmuştur.
Öyle ise kadınların da okuması lazımdır” diyorlar.
Heyy… Şuursuz müslüman , Allah’ın emirlerinden bihaber!
Evet, ilim kadın ve erkeğe farzdır ama hangi ilim? Dinî ilim, her kadın ve erkeğe farz-ı ayndır. Yani, dinini her kadın ve erkeğin öğrenmesi şarttır. Diğer astronomi, tıp, fizik, kimya matematik vesaire gibi ilimler ise farz-ı kifayedir.
Yani bazılarının bunları okumasıyla, diğer Müslümanların üzerinden sakıt olur (düşer). Eğer hiç bir Müslüman bu ilimleri okuyup öğrenmezse, bütün müslümanlar günaha girer.
Şimdi şöyle bir düşünecek olursak, Türkiye’deki okullar İslama uygun bile olsa, yani kız-erkek okulları ayrı olsa, kızlara kadın hocalar gelse bile, bir kız kendine farz olan dinî ilimleri öğrenmeden diğer ilimleri öğrenmek için bu okullara gidemez!…
Önce, bir kız kendisine farz olan ilimleri öğrendikten sonra bu okullara gidebilir, tabi ki okullar İslâm’a uygunsa. Yoksa, daha dininin “d” harfini bilmeyen bir genç kızın bu okullara gitmesi caiz değildir. ” Dinî ilimleri öğrendikten sonra İslâm’a uygun okullarda okuyabilir mi?” diye bir soru gelirse, cevap şu olabilir: Okuması da lazımdır. İster üniversiteyi bitirsin, isterse profesör olsun.
Zaten kadın elemanlara da ihtiyaç vardır. Bilhassa kadın doktora çok ihtiyaç vardır. Fakat şimdiki İslâm’a aykırı olan okullarda, ilim kadına farzdır zannı ile, “Kadın doktora da ihtiyaç var. İslâm’a hizmet etmek için okuyorum” gibi vicdanî telkinler katiyyen doğru değildir. Çünkü İslâm’a hizmet, Allah’ın emirlerini çiğneyerek olmaz. Nasıl olur da Allah’ın (c.c) kesin emri olan kapanmayı bırakıp, başını, bacaklarını açıp erkeklerin içinde okuyarak”, İslâm’a hizmet edeceğim”denilir? Böyle konuşan insanlardan İslâm’a ziyan olmasın da, İslâm başka bir şey istemez ondan.
Bir defa şunu iyi bilmek lâzım. Allahu Teala,”İstersem dinimi kafirede yaydırırım“
buyurmaktadır. Öyle ise Allah bizden ne istemektedir. Bizden İslâm’a uygun şekilde
hareket etmemizi, ibadet etmemizi istemektedir? Allah’ın dininin yayılması için insanlara ihtiyacı yoktur. İsterse bir anda herkesin kalbine bir ilham verip, herkesi Müslüman yapar. Fakat İslâm’ın yayılmasını insanlara vermiştir. Bu da büyük bir imtihandır. Bu imtihan da İslâm’dan taviz vererek olmaz. Hele hele farzlardan fire vererek hiç olmaz. Hizmet, ilim, amel, ihlasla olur. İlim deyince, elbette düzenin okullarında okunan safsatalar değildir. (Tabi ki bazıları müstesna)
Kadınların erkeklere muayene olması uygun değildir. Onun için Müslüman kadın
doktorlara ihtiyaç vardır. Bunun için de kadınların okuması lazımdır, diyenlerin
söyledikleri doğru değildir. Çünkü İslâm âlimleri her kadının mazeret halinde erkek
doktora muayene olabileceği hakkında fetva vermişlerdir. Fakat bir kız başını açıp
okuyabilir veya bir iş yerinde çalışabilir fetvasını vermemişlerdir. Öğrencileri sırf kız olan okulda okuyamaz mı denilirse, okuyamaz. Çünkü, erkek öğretmenler vardır. Erkek öğretmenlerin okutması caiz değildir. Ben bu fetvayı kendi aklımdan vermiyorum.
Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki, Allah’ın emri çiğnenerek, Allah’ın dinine hizmet edilmez. Başını açarak bir kız okuyamaz. Burada bizim gibi uyuşuk müslümanlara çok işler düşüyor.Niçin kadınlara ve erkeklere özel okullar açmıyoruz? Para mı yok, hayır. Peki niçin açılmıyor? Niçin olacak, müslümanlar arasında birlik, beraberlik yok, cihad aşkı yok da onun için. Evet, tez elden müslümanlar bir araya gelip, özel ilkokullar, ortaokullar, liseler açmaları lâzım. Hatta dini devlete karışmaz, devleti dine karışır olan laik devlet izin verirse üniversite de açılmalıdır. Şunu da söyleyeyim: “Nasıl olur da bir Müslüman, kızını,erkeklerin içine kıskanmadan gönderebilir? Zerre kadar kıskançlık duygusu yok mudur?
Kızların erkeklerin içinde okuması caiz değil de, acaba erkeklerin kızlar içerisinde okuması caiz midir? Hiç düşündünüz mü? Kız-erkek karışık olan okullarda yapılan ahlâksızlıkları bizden daha iyi biliyorsunuzdur. Ben şu nakıs aklımla, kızını erkeklerin içinde okutan Müslümana hayret ediyorum. Çünkü biliyorum ki, o baba sınıfta kızına hoş bakılmayacağını bilmektedir. Gel gör ki bilmek başka, idrak daha başkadır. Allah yardımcımız olsun (amin).
                                                          Emine Şenlikoglu

Paylaş:
Yorum
  • selamün aleyküm,
    yazı güzel hoş elinize sağlık sonuna kadar haklısınızda neden sürekli sadece kadın üzerinden tartışılıyor bu konu. bahsedilen üniversite ortamı erkekler için de haram değilmi neden onlar içinde aynı şeyler yazılıp çizilmiyor. onların da harama bakması günah değilmidir.

    2 Ekim 2015
    • Zateen kadını koruyunca erkekte otomatik olarak o ortamlara girmemis oluyor ki yazıda sizin soylediginiz de dile getirilmis kardesim :))

      27 Ekim 2016

Yorum Bırak