Kategoriler
Ana SayfaKadın ve Cihadİffet Cihadı Nasıl Yapılır?

İffet Cihadı Nasıl Yapılır?

İffet Cihadı Nasıl Yapılır?

Elbette önce Allah’a imanın içi doldurulmalıdır. Allah’a imanın ve O’ndan korkmanın, O’nun şeriatına bağlı kalmanın gerekliliği kimlik durumuna gelmelidir. Böyle bir iman, beraberinde haya ve haya gibi mü’min insanın ayrıcalığı durumundaki meziyetleri de sağlaycaktır.
İkinci olarak da, iffeti kağıt üzeri bir iddiadan alıp günlük hayatta mü’minlerin asil kimliği durumuna getiren dini hükümleri ele almak gerekmektedir. Bu anlam dahilinde de gerek ön koruma eğitimi ve Müslüman toplumun sosyal pratiği niteliğindeki emirlere dikkat edilmelidir:
a- İslam, bir ‘gözü koruma’ ilkesi getirmiştir. Göze çarpmamak ve gözü çarpmamak olarak da isimlendirebileceğimiz, göz kirliliği olmayan bir toplum oluşturulmalıdır. Böyle bir toplum oluşturmada yetersiz kalan Müslüman nesiller ise kendilerine küçük bir dünya oluşturabilirler. Tamamına eremediklerinin erebildiklerini uygulamayı ihmal etmezler.
b- Söz ve davranışlarda lakaytlık olmamalıdır. Erkeğin kadını, kadının erkeği kışkırttığı sözler, bedensel hareketler men edilmiştir.
Kadınların, gözleri kendilerine çekecek, izlenmelerine neden olacak bir kişilikle topluma çıkmaları men edilmiştir. Belki de onların bütün zamanlardaki en önemli cihadı da bu olacaktır. Bu hususun izahı durumundaki bir örnek olarak, parfüm kullandıktan sonra dış alana çıkmalarının yasaklanması oldukça düşündürücüdür. Eşine karşı tavsiye edilen şey, dış aleme karşı yasaklanmaktadır.
c- Kadınla erkeğin halvet diyeceğimiz bir ortam oluşturmaları haramdır. Halvet, üçüncü gözlerden emin bir yerde yabancı bir kadınla yabancı bir erkeğin tek başlarına kalmalarıdır. Buradaki ‘yabancılık’ da, tanımamak gibi bir anlam için değildir. Bilhassa akraba bile olsalar, mahremiyet ölçülerine göre bekar olmaları durumunda evlenmeleri caiz olacak kadın ve erkekten söz edilmektedir ki, bir arada olmaları yani halvetleri haramdır.
d- İffet için bir ön tedbir uygulaması olarak, bedendeki şehveti hareketlendirecek bir gıda tüketimine, bedendeki protein yığılmasına karşı başta oruç olmak üzere tedbirler alınması tavsiye edilmiştir.
e- Mü’minlerin en temel karakterlerinden biri olarak önümüze konan, ‘birbirlerine iyiliği emretme ve kötülükten men etme’ ilkesi bu konuda da aktif olmalıdır. Birbirimizin iffet kalitesi ile ilgilenmemiz kadar önemli bir kardeşliğimiz olması gerektir.
f- Çocukların iffet şuuru ile yetiştirilmelerine önem verilmelidir. Evdeki küçük çocukların bile, doğup geliştikleri evde, bir odadan diğerine geçerken izin isteme, ebeveyn odasına izinsiz girmeme disiplini görmeleri bizzat Kur’an’ımızın konuları arasında bulunmaktadır. Çocukların belli bir yaştan sonra yataklarının ayrılmasını da sevgili Peygamber aleyhisselam efendimiz emretmiştir.

Nureddin Yıldız/Mücahide Kadın

Paylaş:
Etiketler
Yorum Yok

Yorum Bırak