Kategoriler
Ana SayfaKadın Öncü ŞahsiyetlerHayırlı Gelin, Hayırlı Kaynana

Hayırlı Gelin, Hayırlı Kaynana

Hayırlı Gelin, Hayırlı Kaynana

Ebu Talib’in hanımı, Hz. Ali’nin annesi Fatıma binti Esed, Peygamber efendimizin üzerinde çok hakkı olan bir kadındı.Peygamberimiz ona “ikinci annem!” derdi.Peygamberimizin çocukluğu bu saliha kadının evinde, onun kucağında geçmişti.Fatıma, Peygamber efendimize gerçek bir anadan daha fazla ilgi göstermiş; onu yıkamış, giydirmiş, beslemiş, hiçbir fedakarlıktan çekinmeden büyütmüş, üzerine titremişti.Evlilik çağına kadar Peygamberimiz Fatıma’nın evinde yaşamıştı.
Peygamber aleyhissalatu vesselam, kendisine “annem” diye hitap ettiği Fatıma binti Esed’i her zaman hayırla yad eder Fatıma’nın kendisini öz evlatlarından daha çok sevdiğini belirtir, onu her gördüğünde büyük bir sevgi gösterirdi.
Hazreti Ali Efendimiz sevgili kızı ile evlenince, Fatıma, oğlunun evine taşındı. Böylece her ikisinin de adları Fatıma olan gelin ile kaynana aynı evde, Ali’nin yoksul, tek odalı evinde yaşamaya başladılar. Yarı tok, yarı aç bir yaşam…Biri peygamberimizin ikinci annesi, öbürü öz kızı; dünya ve ahiret kadınlarının hanımefendisi.
Gelin ve kaynananın muhabbeti dillere destandı.Evde iş bölümü yapmışlardı. Biri işini erken bitirince diğerinin yardımına koşardı. Birbirlerini üzmemek, birbirlerini kırmamak için azami gayret gösteriyorlardı.El ele vermişler, pergamber mescidinin avlusuna yapışık küçücük odalarını bir aşk ve sevgi evine dönüştürmüşlerdi.
Arlarında kıskançlık, çekememezlik asla yoktu. Her şeylerini birbirleriyle paylaşırlardı. Savaş günlerinin yokluklarına birlikte katlanır, acı ve sevinçlerine tüm içtenlikleriyle ortak olurlardı.
Gelin ilşe kaynananın saygı ve sevgi içinde geçinmeleri, yuvalarını cennetten bir köşeye dönüştürmeleri, evin erkeği Ali’yi ve onun sevgili kayınpederi Muhammed Mustafa’yı ziyadesiyle mutlu ediyor ve onların hayr dualarına neden oluyordu.
Yaşlı Fatıma hayırlı bir kaynanaydı.Ve genç Fatıma hayırlı bir gelindi. Onlar “İslami bir aile nasıl olmalı?” sorusuna güzel bir örnektiler.

İslam’ın Fedakar Kadınları / Sadullah Aydın

 

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak