Kategoriler
Ana SayfaFikir - DavetHattab’ın Oğluna Mektubu

Hattab’ın Oğluna Mektubu

Hattab’ın Oğluna Mektubu

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
Salih, kutsal bir mücadele olan Çeçenistan’dan, benim sana olan tavsiyem budur. İslam tarihi sayfalarında sadece Allah yolunda verdikleri sözleri tutanlar şerefle kaydedilmiştir. Onlar ise sözlerinde durarak söyledikleri gibi, savaşın olduğu yerlere gidenlerdir.
İnan bana oğlum, para inananları inançlarından alıkoydu. İnananlar batılılaştılar ve onlar artık maaşlara tapıyorlar. Ancak, Allah’ın verdiği daha hayırlıdır.
Ve bu yanlış davranışlarından dolayı insanlar sanki hayvanlaşmışlar. Yani, onlar sabah kahvaltıya kalkarlar sonra işe giderler, sonra öğle yemeğe giderler, sonra eve giderler ve sonunda yatarlar. Ve onların hayatlarında başka bir amaç ve hedef yoktur.
İnan bana Salih, onların amacı kendilerini zenginleştirmek ve o yolda ilerlerken problemlerden kendilerini sigorta etmek. Ancak problemler hiçbir zaman bitmez. Evde, karısıyla, çocuklarıyla,ev problemi ve benzeri problemleri birbirini çözerler, arkadan diğeri başlar. Ve böylece onları çözerlerken hayatları sona erer, problemleri kalır.
Bugün İslam ümmeti içerisinde her türlü insanlar mevcuttur: Alimler, talebeler, işadamları,mühendisler hatta hırsızlar ve haydutlar. Ancak , Tevhid ehli ve Cihad ehli askeri azdır.
İnan Salih, bugün Cihad zamanıdır. Küfr ümmeti çok dikkatli çalışmaktadır. İslam ümmeti ise keskin bir kılıca muhtaçtır.
Allah, bu zamanda da İslam ümmetine merhamet ederdi, Peygamber efendimizin sallallahu aleyhi ve sellem ve ashabın ve onların yolunda devam edenlerin zamanından bahis etmiyorum.
Biz gördük, dünyanın en fakir olan milleti Sovyet Birliğini nasıl yok ettiğini ve en az olan milletin (Çeçenistan milleti) ise Rusya’nın kalbini kırdığını. Ben bunlarla yaşamasaydım, belki ben de inanmazdım.
İnan Salih’im, ölümünü kendin seçebilirsin, şehadetini isteyerek Cihad yolunda.. Ama Allah daha iyi bilir. Allah’a tevekkül et ve ölümüne dimdik karşı koy hayat da o zaman sana gelir. Allah’a olan ümidini yitirme ve O’na tüm kalbinle inan. Biz insanlar Allah’a inanırız ve yine de zafer gelir mi acaba diye şüpheleniriz.. İnsanlar her zaman şüpheli davranırlar. Körfez savaşından beri , kafir uçakları, tankları çoğu insanların kalplerinde korku bırakmıştır.
Körfez savaşı, Afganistan’da Rusya’ya karşı kazanılan savaştan sonra Müslümanların kalplerine inen inanç ve cesareti yok etmeye yetti. Düşmanların silahlı kuvvetleri Allah’a inanan az bir insanlara karşı yenilgiye uğradıktan sonra, Orta Doğuya tüm yerlere yerleşip Muhammed ümmetini korkutmaya başlamışlardı. Batı gittikçe vahşileşerek Müslümanları korkutarak onları tüm sahip olduklarına el koyarak devam ettiler ve biz buna karşı koymayı borç bildik. Ve hala bu savaş 18 yıldır devam etmektedir.
Salih zaman gelir sen de ölümle karşı karşıya kalırsın. O halde Allah’a yönel ve O’nun yolunda Cihad et. O, bu dünya da ve öbür dünyada da bir şereftir. Canım benim! Sen hala çok küçüksün. Ama biz sana ve senin yaşındakilere bir yol gösterdik ki bunu bize bizim nineler gösteremezdi. Biz önce Allah’a ve sonra size inanıyoruz. Siz, bu ümmetin umudusunuz!
Maalesef, bugün gençler televizyonun ve futbolun ve benzeri şeylerin ve arabaların kölesi olmuşlar. Boşuna boşuna ölmekten kork ve Allah’tan sonunun hayırlı olması için dua et. Allah yolunda cesedinin parçalanarak ölmek, mahşer de seni Peygamber efendimizle sallallahu aleyhi ve sellem beraber kılar.
Benim için en büyük hediye, Elhamdulilllah, senin bu Cihad topraklarında dünyaya gelmendir. Annenin akrabalarının bir kısmı şehid edildi, bazıları benimle birlikte kafirlere karşı hala savaşmaktalar, bazıları ise Ruslara esir düştüler. Onlar ilk Dağıstan’da şeriatı ilan edenlerdendir. Ben hatırlıyorum,o zamanlar da onların bulundukları köyler , Ruslar tarafından çembere altına alınmıştı ve biz onlara yardıma koştur ve beraberce orada kafırleri dize getirdik.
Çeçenistan’da o zaman senin annen hala seni karnında taşıyordu. Ve uçaklar bizim toprağımızı her yerde bombalıyordu ve yakıyordu. Ve onun için, Allah’a şükür et ki sen karnındayken Cihadın seslerini duymaya başladın. Senin annen ise bir yerde öbür yere koşardı. Canım benim, lüks bir hayatı hiç düşünme çünkü seni her yer de küfr ümmeti takip edecektir ve sana rahat vermeyeceklerdir. Sen ise babanın yoluna devam et ve şerefli bir yol seç. Çoğu, senin babanın arkadaşları da bu yolu seçtiler ve şehid oldular veya esir düştüler. Sen ise onlardan daha iyi değilsin. Hayatında ciddi bir karar al ve Allah’a inanarak ve zafere inanarak devam et. Boş konuşmalara kulak verme, çok soru da sorma. İlim ara ve onu uygula ve Allah’ın kitabını öğren. Küçükken bunları yap sonra Allah’ın yolunda Cihada hazırlığını yap.
Oğlum benim! Bilmem Cihadda beraber olur muyuz? Belki sen tek başına olursun , ben ise mezarda. Ama bu bir komutanın askerine olan tavsiyesidir. Benim için bir rahmet ol, bana dua et ve salih bir evlat ol ki ahirete göçenler ancak salih bir evladın duasını alabilirler. Peygamberimiz de böyle söylemiştir.
İsterim ki, Allah’ım koru onu! Bu ümmete faydalı ve bu dini korumaya güç ve cesaretini ver ona! Ve Senin sonsuz rahmetinden rahmet eyle ona! Allah’ım düşmanlarından koru onu! Ve fakir babasına ve annesine şefaatçi kıl onu! Allah, inanmayanlara karşı senin şerefini ve gücünü yüceltsin! (Allahumme Amin)

  Allahu Ekber

Baban, Hattab

Hattab’ın Anıları-Samir bin Salih es-Süveylim

Videonun 03:19 saniyesinden sonra Hattab ve çocuğunun olduğu bölümü bulabilirsiniz.


 
Hattab ve Çeçen Direnişi için ayrıca bknz.
https://www.youtube.com/watch?v=tqSxevSR3AU
 

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak