Kategoriler
Ana SayfaKadın ve AileEvlilikte Sadakat

Evlilikte Sadakat

Evlilikte Sadakat

Ailenin temeli atılırken, yani daha kız istenmeye başlandığında taraflar birbirlerine karşı sadık olmalıdır. İlla istediğini elde edebilmek için, olmayan vaatlerde bulunmamak ve var olan eksileri özellikle saklamamak gerekir. Yapamayacağımız vaatlerde bulunulmamalıdır. Allah şöyle buyurmuştur:
‘‘Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyi neden söylersiniz? Yapmayacağınız şeyi söylemeniz,Allah katında bir gazab (konusu olması) bakımından büyüdü (büyük bir suç teşkil etti).” Saf 2-3
Mutluluğun sağlanmasında en önemli unsur eşlerin birbirlerine sadâkatleridir. Bırakın eşlerden birinin diğerini aldatması, birinin kalbinde ”Acaba beni aldatır mı?” şüphesinin bulunması bile yuvada huzursuzluğun çıkmasının sebebidir. İşte bizim değerlerimiz, eşler arasında koymuş olduğu güzel ölçüler manzumesi ile bu duygunun yaşanmasını bile önlemiştir. Yuva bu sebeple huzurlu ve mutludur.
Bunun içindir ki, aldatmayı Kur’an yasaklamış ve sevgili Peygamberimiz de münafıklığın alameti olarak saymıştır. Çünkü aldatma; basitlik, onursuzluk, sebatsızlık, vefasızlık kısacası Allah’ın verdiğine tazı olmayış, küfran-ı nimette bulunuştur. Müslüman hem eşiyle hem de diğer insanlar hatta canlı ve eşya ile ilişkilerini sadâkat ahlakı üzere, doğruluk, dürüstlük ve açıklık ilkesine göre düzenlemelidir. Eşler hem evdeki görevleri açısından, hem de iffetlerini korumaları açısından birbirlerine karşı sâdık olmalıdırlar.
Eşinin durumunda memnun olmayıp sadâkatsizlik göstermek, başka insanların güzelliğinden yararlanma açgözlülüğünden, başkalarındakileri merak etmekten, para veya menfaatten, aldatılmaktan yahut kandırılmaktan kaynaklanabilir ki, bunların hepsi sonuçta bir aldanışı ve aldatışı ifade eder.
İslam, koyduğu eşsiz değerlerle mutsuzluğun önünü kapatmış, dünyada bile eşi olmayan huzur ve mutluluğun yaşanmasını sağlamıştır. Diğer ”izm”lerin insana ve dolayısıyla aileye huzur verebilmesi ise mümkün değildir. Çağdaş söylemler ise, içi boş olan kof sözlerden ibarettir.

Sabiha Ateş Alpat / Kuttab Medya’dan alıntıdır

Paylaş:
Etiketler
Yorum Yok

Yorum Bırak