Kategoriler
Ana SayfaKadın ve AileEşleri İçin Süslenmeyen Müslüman Hanımlar

Eşleri İçin Süslenmeyen Müslüman Hanımlar

Eşleri İçin Süslenmeyen Müslüman Hanımlar

Bir gün bir arkadaşım bir şeyler almak için çıkageldi ve beni makyajlı, takılar takmış ve süslenmiş vaziyette gördü, haliyle bir yere gideceğimi düşündü. Ona gitmeyeceğimi söylediğimde sebebi onu şaşırtmıştı.
“Eşimin işten geliş saati” dedim ve
“Sen eşin için hala hazırlanıyor musun?” dedi.
“Evet, ne demek hala?” dedim.
“Ben evliliğimizin ilk dönemlerinde hazırlanırdım artık yapmıyorum.” dedi.
Maalesef ki bu evli Müslüman hanım kardeşler arasında çok alışılageldik bir senaryo. Öyle ki kocaların eşlerine karşı en yaygın şikayetlerinden biri de eşlerinin evde kendilerine bakmaması.
Birçok Müslüman hanımın evlendiklerinde kendilerine bakmamaya başladıklarını gözlemledim. Bazı evli hanımlar yalnızca dışarı çıkarken süsleniyorlar, bazıları için de basit bir tişört ve eşofmanlar evin içinde mükemmel bir keyif yapma kıyafeti oluveriyor.
Hanımların Süslenmeme Sebepleri
1.Dindar bir erkekle evlendikten sonra hanımlar beyaz atlı prenslerinin onların görüntülerine değil imanına bakacaklarına düşünüyorlar. Güzelliklerinin yalnızca “dindarlık”larıyla ilgili olduğunu düşünüyorlar.
2.Erkekler de eşlerini giyinmiş süslenmiş görme arzularını ifade etmiyorlar. Veya onlar giyinip süslendiklerinde iltifat etme lüzumunu görmüyorlar ve bu da eşlerini “Takmıyor ki!” düşüncesine götürüyor.
Unutmayalım, dindarlık bir kişinin dış güzelliğine yansıyacak bir iç güzellik olabilir fakat ikisi bağımsız hususiyetlerdir.
Kadının eşi için güzel görünme konusunda bir yasak yok, hatta bir kişinin kendisini eşi için güzelleştirmesi ve onu mutlu etmesi yalnızca teşvik edilen bir amel değil aynı zamanda Allah tarafından da mükafat kazandıracak bir ameldir.
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e hangi kadın daha hayırlıdır diye sorulduğunda o şöyle buyurdu:
Eşi kendisine baktığında ona neşe ve sürur verir, kendisine bir şey emrettiğinde eşine itaat eder, kendi nefsinde ve malında eşinin kerih gördüğü hususlarda ona muhalefet etmez. (Ahmed 7425 Nesei 3231 Beyhaki 7/82 Hakim 2/161 Albani 1786-İrva)
İşte bu yüzden hanımlar, lütfen eşleriniz eve dönmeden önce düzenli olarak,

1.Duş Alın

1
Yemek kokularının gittiğinden emin olmak için..

2.Kıyafetlerinizi değiştirin

2

3.Yüzünüzü bir temizleyiciyle yıkayın

3

4.Hafif bir makyaj yapabilirsiniz

4
Harama karşı değil en helâliniz için…Lütfen nasıl yapılır bilmiyorum bahanesini kullanmayın.

5.Takı takın

5

6.Saçlarınızda güzel bir model deneyin

6
Elektriklenen saçlarla krem, besleyici yağ, sprey veya düzleştiriciyle başa çıkılabilir.

7.Parfüm Kullanmanın Tam Zamanı

Dışarı çıkarken kullanmak yerine evde eşinize güzel kokmak için parfüm kullanın.
7

8.Belirli Zaman Aralıklarında Cildinize Bakım Yapın

8
Hem evde yapılabilen, hem de makul fiyatlara satılan yüzlerce temizleme ve bakım ürünü var.

Sevgili kardeşler, ne ferace fazla kiloyu kapatmak içindir ne de tesettür bakımsız, dağınık saçları saklamak içindir. Eşofmanların en rahat kıyafetler olduğunu biliyorum ama eşiniz gelmeden önce değiştirilmeye ihtiyacı var.

Kaynak: idealmuslimah.com

Paylaş:
Yorum
 • Müslüman kadınlara ve genç kızlara makyaj yapmalarını önermek ne büyük bir cehalet ve saflık! Bir de bunu helal daire adı altında pazarlıyorsunuz ha?! Su, sabun, kolonya veya doğal losyonlar temizlik ve güzellik için yeterli olabiliyorken; üretimlerinde insan ve hayvanlar ceninlerinin kullanılmasından çekinilmeyen makyaj ürünlerini, Mevla`nın yarattığı hali değiştirerek kocalarına hoş görünmelerini tavsiye ediyorsunuz ha? Kuzum siz temizliği ve güzelliği çok yanlış anlamışsınız! Hadis-i şerifler çerçevesinde bu konuyu tekrar inceleyiniz. İnsanların ciltlerine bilerek zarar vermesine, ne idüğü belirsiz maddelerin tenle temasına ve en önemlisi günaha vesile olmadan önce yayınladığınız yazıları ince eleyip sık dokuyun. Ayrıca şu gönderiye göz atmanız naçizane tavsiyemdir: http://www.gulistandergisi.com/dergi_oku.php?id=968

  1 Eylül 2015
 • Sevgili Esra Kardeşimiz,
  Piyasada helal sertifikası olan makyaj ve bakım ürünleri mevcuttur. Hassasiyet sahibi olmanızı taktir ediyor fakat ifrat/tefrit yoluna da kaçmanızı doğru bulmuyoruz. Peygamber aleyhisselam’ın kına ve sürme sürülmesini tavsiye ettiği hadisleri herkesçe malumdur. Tabii ki bunlar helal daire içinde, Müslüman bir hanımın yalnızca eşinin görebileceği alanlarda yapılması şartı ile önerilen şeylerdir. Yazının hiçbir yerinde yüzünüze ne bulursanız sürün denilmemiş. Müslüman bir hanımın evinde eşine karşı, yaradılışını değiştirmeden, fıtratını bozmadan süslenmesi ve makyaj yapması normal ve olağan bir durumdur.
  Bu; aradaki muhabbeti, sevgi bağını arttıracak durumlardandır. Ayrıca kadın fıtrat gereği süslenme, beğenilme arzusu taşır. Bunu eşine karşı yapmasında bir yanlışlık olmadığı gibi, bilakis kadının bu amelinden ecir alması da pek mümkündür. Bunu yaparken de, nasıl yediğimiz içtiğimiz şeyleri araştırıyor isek, elbette yüzümüze sürdüğümüz şeyin içeriğini de araştırarak bunu yapmalıyız zaten. Bu ekstradan hatırlatılmasına gerek duymadığımız bir durum.
  Eleştiriniz için teşekkür ediyor, biz de size naçizane üslubunuzu daha yumuşak ve ıslah edici hale getirmenizi tavsiye ediyoruz.
  Allah sizleri ve bizleri doğru yola iletsin, yanlışlarımızı doğrulara çevirsin. Allahumma amin.
  Esselamu aleykum. / Genç Muvahhide Ekibi

  2 Eylül 2015

Yorum Bırak