Kategoriler
Ana SayfaÇocuk GelişimiDr. İyad Kunaybi – Çocuklarımızın İmanları Tehlikede!

Dr. İyad Kunaybi – Çocuklarımızın İmanları Tehlikede!

Dr. İyad Kunaybi – Çocuklarımızın İmanları Tehlikede!

ÇOCUKLARIMIZIN İMANLARI TEHLİKEDE!

Ürdün halkından hayr üzere olduğunu sandığım bir kişi tanıyorum. Çocuklarını İslami bir terbiye ile yetiştirmek için elinden gelen gayreti sarf ediyor.
1. Takva üzere kurulmuş bir evi, fazilet sahibi, dindar da bir hanımı var.
2. Çocuklarını Allah için sevip, Allah için buğz etme akidesi ile yetiştiriyor.
3. Onları seçkin İslâmi okullara gönderiyor ve bu okulların çocuklarını İslâmi terbiye ile eğitmesine karşılık ağır masraflarını da üstleniyor.
4. Evinde hiçbir şekilde normal Tv alıcısı kullanmıyor, aksine sadece İslâmi programlar için Mecid Kanallarının alıcısı mevcut. Çocukları yerel televizyon kanallarını seyretmiyor, yerel radyo kanallarını da dinlemiyorlar.
5. Çocuklarını yetiştirirken bilhassa Allah’ı yüceltmenin anlamı konusuna eğiliyor ve bunun için de her fırsatı değerlendiriyor.
6. Hem kendi ailesi, hem de eşinin ailesi de dindar kimseler.
İşte bu şahsı, bir gün, yemek esnasında birinci sınıfta okuyan oğlunun sorusu oldukça şaşırtmış: “Babaa! Kim daha büyük? Kral mı, yoksa Allah mı?” -Ürdün Kralını kastediyor-
Çocuğun babasını dürüstlüğünden ötürü asla suçlamıyorum, o: “Eğer benim çocuğum bu şekilde düşünüyorsa, eğitimi ondan düşük olan çocuklar nasıldır kim bilir! Ve onu bu şekilde düşündüren nedir?” diye soruyor.
Kardeşlerim, doğrusu bu çocuğun sorusu oldukça tehlikeli işaretler içeriyor.
Evet, o büyüdükçe Allah’ın kraldan daha büyük olduğunu anlayacak!
Fakat bu nasıl bir beyin yıkamadır ki, toplumsal akıl üzerinden çocuklara uygulanmakta ve onlar da- babalarının bütün koruma çabalarına rağmen- kralın Allah’a benzer olduğunu, belki de O’nu geçtiğini zannedebilmektedirler!
Açık bir şey ki, bilhassa da dev boyutta olanlarıyla, her yerde kralın resimlerinin asılı olması ve milli marş konusunda diretilmesi, çocukların okullarda Kur’an’da onlara böyle bir şey emredilmediği halde, marş esnasında kımıldamadan durmalarının emredilmesi! Yüceltme ve tazim görüntüleri…
Ve görünen o ki işte bu şeyler çocuklarımızın bilinçaltına bizim hayal edebileceğimizden daha büyük mesajlar göndermektedir.
Çocuk büyüdükçe Allah’ın kraldan daha büyük olduğunu evet anlayacak! Lâkin çocuğun şahsiyetinde genellikle hayatı boyunca etkilerini bırakan bu tehlikeli hassas dönemde, Allah-u Teâlâ’yı tazim ibadeti kalbinde yara aldıktan sonra.
Bu sebeple, yaratılmışlardan duydukları korku şirk derecesine varan ve Allah’a isyanda onlara olan itaatleri de ahiretlerini satacak dereceye ulaşan insanlar gördüğünde sakın şaşırma!
Çocuklarına hakikatleri anlatmada kusurlu davranan babaların hiçbir mazereti yoktur…
“Ey insanlar! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyunuz”
Çocuklarının kalbinde azâmetin (yüceliğin) tek başına Allah’a ait olduğunu ve kulların hepsinin zelil halde mertebe olarak O’nun altında olduğunu, kendi nefislerine bile ne zarar, ne yarar sağlayamadıklarını, öldürmeye, yaşatmaya ve yeniden diriltip yaymaya güçleri yetmediğini, başkalarına yapmak şöyle dursun kendilerine bunları yapacak yetkinlikte olmadıkları hakikatini yerleştirmek için babaların hiçbir mazeretleri yoktur!
Ve yine arzın (yeryüzünün) bütün hükümdarlarının zamanla mülklerinin bir anda ellerinden çekilip alınabileceğini, onların da yiyip, içtiğini ve bunun sonucunda def-i hâcet giderdiklerini, sonra öldüklerini ve cesetlerini kurtların yediğini, sonra da mülklerinin onlara hiçbir fayda sağlamadan yalın ayak ve çıplak halde Allah’ın huzurunda duracaklarını ve orada sadece amellerin fayda sağlayacağını çocuklarına açıklamak için babaların hiçbir mazeretleri yoktur!
Kim iyilik yaptı ise, o Cennettedir, kim de kötülük yaptı ise yüzüstü ateşe sürüklenir.
İşte bunların hepsi unutsan da, onları açıklamaktan korksan da mazereti olmayacak hakikatlerdir Ey Baba! Bunlar kimsenin inkâr edemeyeceği hakikatlerdir ve bir yıldan üç yıla kadar hapsi olacak bir “dil uzatma” ya da “makama hakaret” değildir!
Ey Baba, oğlun sana “hakaret” ve sorun getirmesin diye “ayrıntılara” girmekten çekiniyorsan eğer, senin bu çekingen, oğluna hakikatleri sunmandan ve ona sevgiyle dostluğun ve nefretle düşmanlığın hangi esaslar üzerine olması gerektiğini öğretmenden daha basit bir şey değil midir? Tıpkı hadisteki gibi : “İmanın en sağlam kulpu, Allah için sevmek, Allah için buğz etmek, Allah için dost olup, Allah için düşmanlık beslemektir.”
Bu makaleyi okuduktan sonra oğluna, krala giden o bilge adamın kıssasını anlat, o bilge, krala demişti ki: “Şayet çok susuz kalsan ve suyla aranda bir engel olsa, o engeli kaldırabilmek için mülkünün yarısını harcar mıydın?” Kral dedi ki: “Evet”. Bilge: “Peki, suyu içsen ve sonra da bir sıkıntıdan ötürü def-i hâcet gideremesen, mülkünün diğer yarısını da onu giderebilmek için harcar mıydın?” Kral yine “evet” dedi. Bunun üzerine bilge: “Bir içimlik suya denk olmayan bu mülk de nedir öyleyse?! (Sakın servetine güvenme)” diye cevap verdi.
!عقيدة أبنائنا في خطر
رجل من سكان الأردن أحسبه على خير. لم يدخر جهدا في تربية أولاده تربية إسلامية:
1) فبيته قائم على التقوى وزوجته من الفاضلات المتدينات
2) ينشئ أولاده على عقيدة الولاء والبراء والحب في الله والبغض في الله
3) يرسل أولاده إلى مدارس إسلامية مميزة ويتحمل تكاليفها الباهظة في مقابل تربية أولاده تربية إسلامية
4) لا يستعمل في بيته مستقبِل (ريسيفر) القنوات العادية مطلقا، بل مستقبِل قنوات المجد لبرامج إسلامية فقط، ولا يشاهد أبناؤه التلفاز المحلي ولا يسمعون الإذاعة المحلية.
5) يركز في أولاده معاني تعظيم الله تعالى ويستغل الفرص لذلك.
6) أهله وأهل زوجته متدينون أيضا.
ذات يوم فوجئ بسؤال ابنه في الصف الأول على الطعام: (بابا مين أكبر؟ الملك ولَّا الله)!!!!!
أي: ملك الأردن.
ولا أتهم والد الطفل في صدقه أبدا.
وهو يتساءل: إن كان ابني يفكر بهذه الطريقة فكيف بمن تربيتهم دون تربيته؟ وما الذي جعله يفكر بهذه الطريقة؟
والحقيقة إخواني أن سؤال هذا الولد ذو دلالات خطيرة للغاية. نعم، سيكتشف الولد وهو يكبُر أن الله أكبر من الملك! لكن أي غسل للأدمغة هذا الذي يمارَس على العقل الجمعي في الأولاد بحيث يظنون –رغم كل محاولات التحصين من آبائهم- أن الملك يضاهي الله وربما يفوقه!!!!
من الواضح أن تعليق الصور في كل مكان، خاصة العملاقة منها! والإصرار على السلام الملكي أو الوطني –حسب البلد- وأمر الأولاد في المدارس بــ”التجمد” له دون أمرهم بذلك مع القرآن! ومظاهر التفخيم والتعظيم…من الواضح أن هذه الأشياء ترسل رسائل أكبر مما نتصور إلى اللاشعور في أبنائنا.
سيكتشف الولد وهو يكبُر أن الله أكبر من الملك! لكن بعد أن تتشوه في قلبه عبودية تعظيم الله تعالى في هذه المرحلة الخطيرة الحساسة التي تترك آثارها على شخصية الطفل مدى الحياة عادة. ولذا، فلا تعجبْ عندما ترى أناسا يصل عندهم الخوف من المخلوقين إلى حد الشرك، وتصل عندهم الطاعة في معصية الله تعالى إلى حد بيع آخرته بدنيا غيره!
لا عذر للآباء إن قصروا في تجلية الحقائق لأبنائهم…((يا أيها الذين آمنوا قوا أنفسكم وأهليكم نارا وقودها الناس والحجارة)). لا عذر لهم أن يثبتوا في قلوب أبنائهم حقيقة أن العظمة لله وحده، وأن العباد كلهم تحته مقهورون، لا يملكون لأنفسهم ضرا ولا نفعا، ولا يملكون موتا ولا حياة ولا نشورا، لا يملكونه لأنفسهم فضلا عن أن يملكوه لغيرهم!
لا عذر لهم أن يبينوا لأبنائهم أن ملوك الأرض جميعا عبر الزمان قد يُسلبون ملكهم في لحظة، وأنهم يأكلون ويشربون ويأتون بلازم ذلك لدفع فضلاتهم، ثم يموتون وتأكل أجسادهم الدود، ثم يقفون بين يدي الله تعالى حفاة عراة لا ينفعهم ملكهم شيئا، وليس ثَمَّ إلا الأعمال. فمن أحسن ففي الجنة، ومن أساء فيسحب في النار على وجهه.
هذه كلها حقائق لا تُعذر أيها الأب إن غفلت أو جبنت عن تبيانها! وهي حقائق لا يستطيع أحد إنكارها، وليست “إطالة لسان” أو “قدح مقامات” تُحبس عليها سنة إلى ثلاث سنين!
إن كنت أيها الأب تهاب الدخول في “التفاصيل” لئلا يجر عليك ابنك المشاكل و”البهدلة”، فليس أقل من عرض الحقائق وتعليم ابنك على أي أساس يكون الحب والموالاة وأضدادها كما في حديث ((أوثق عرى الإيمان الحب في الله والبغض في الله والموالاة في الله والمعاداة في الله)).
وحدث ابنك –بعد قراءة هذا المقال- بقصة الرجل الحكيم الذي أتى ملكا فقال له: لو حيل بينك وبين شربة ماء أكنت تدفع لها نصف ملكك؟ فقال الملك: نعم، فقال الحكيم: فإذا شربتها ثم احتُبس البول فلم تستطع إخراجه، أكنت تدفع النصف الآخر لتخرجه؟ فقال الملك نعم. فقال الحكيم: فما هذا الملك الذي لا يساوي شربة ماء؟

İyad Kunaybi

Çeviri: Kulliyetu Neva

Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak