Kategoriler
Ana SayfaFikir - DavetDoğu Türkistanlı Kadın : Çin, beni belediye binasının kapısına zincirle bağladı

Doğu Türkistanlı Kadın : Çin, beni belediye binasının kapısına zincirle bağladı

Doğu Türkistanlı Kadın : Çin, beni belediye binasının kapısına zincirle bağladı

Normal bir günün anormal bir vaka olarak karşılandığı Doğu Türkistan ‘da  kadının ‘dan çocuğuna  , çocuğundan yaşlısına  her kesim  kızıl Çin zulmünden payını düşeni almaktadır . Çin’in Doğu Türkistanlı Müslümanlara yapmış olduğu bu zulümlerin  çok küçük bir kısmından  insanlar haberdar olurken  yaşanan olayların birçoğu ise  tamamen bir sır olarak kalmaktadır .
Açığa çıkmış olan zulümlerden birisinin hikayeside   Türkistan İslam Cemaati’nin içineki bir mücahidenin kalemi ile  arapça olarak yayınlanan cemaatin resmi dergisi    Türkistan El İslamiyye ‘de  yer buldu . Doğu Türkistan Bülteni olarak   ” Ümmü Sebat, Gerçek Bir Hikayeyi Anlatıyor ” adı altında yazılan makeleyi takipçilerimiz için tercüme ettik.
Makalede evlilik  için gerekli evrakları temin emeye giden  Ümmü Sebat’ın  Çinli  hükümet yetkilileri tarafından  çarşafının  açıldığını ve buna itaraz etmesi sonucu darp ediltikten sonra belediye binasının kapısına zincirle bağlandığı anlatılmış .
Makalede  , bu tür olayların Doğu Türkistanlı birçok kadının başına geldiğini belirtilirken  , dünyada hiç bir halkın  Doğu Türkistan halkı kadar  zulüm görmediği vurgulanmış .
İşte o makale :
Ümmü Sebat, Gerçek Bir Hikayeyi Anlatıyor
Hicretimin ve vatanımdan ayrılışımın üzerinden yedi yıl geçti. Anne babasını ve akrabalarını bırakıp yabancı bir ülkede yaşamak isteyen insanlar var. Oysa bizde bir atasözü vardır. Şöyle der: “Taş, yerinde ağırdır.”.
Göç etmeye zorlandıktan sonra hicret ettik. Ülkemizde yaşama imkanı bulamadık. Hatta bazı bayan kardeşlerimiz, çocuklarını ülkede bırakarak hicret etmek zorunda kaldılar. Çocuklarını hicret yurduna götüremediler. Günler geçiyor ve anneler çocuklarından hala ayrılar!
Çin, ülkemiz Doğu Türkistan’ı işgal ettikten sonra özgürlüklerimizi kısıtladı, alimlerimizi ve profesörlerimizi öldürdü, kadınların başörtüsü takmalarını yasakladı. Başörtüsü ve peçe takan herkes hapse atılıyor ve çeşitli işkenceler görüyor. Neden? Sadece dinlerine sıkı sıkıya sarıldıkları için… Bunun için de ‘aşırı gidenler’ olarak isimlendiriliyorlar!
Sizlere kendi başımdan geçen, komünistler tarafından bizzat maruz bırakıldığım bazı suçlardan bahsedeceğim… Duyduğunuzda şaşıracaksınız.
1988 yılında dinine bağlı bir kardeşle evlendim. Evlilik merasimimiz Allah’ın kitabına ve sünnetine uygundu. Çin’deki prosedür uyarınca hükümetin evlenmeden önce şart koştuğu belgeyi almadık ve evliliğimizle ilgili bilgileri onlara sunmadık.
Ancak yaşadığımız bölgenin sorumlusu, bize söz konusu ‘izin’ belgesini evlendikten sonra en geç üç ay içinde almamız gerektiğini, aksi takdirde kanunlara göre, gecikme sebebiyle cezalandırılacağımızı söyledi
Medeni hal kütük ofisine gittim. O günün tarihi, Gulca vilayetinde meydana gelen İslami ayaklanmanın tarihine (5 Şubat 1988) yakındı. Her yerde Çinli askerler vardı. Merkezin bahçesine girdim ve orada üç Türkistanlı gördüm. Bana girişi gösterdiler. İçeri girdim ve hükümet yetkilisi bana sorular sormaya başladı.
Neden geldin?
Evlenme belgesi almak için dedim. Sonra şöyle sordu: Neden örtü (çarşaf) giyiyorsun? Çıkar onu başından.
Şaşkınlıkla ‘neden’ diye sordum?
Dışarıda duran baş yetkili kızgınlıkla “Fazla itiraz etme, çıkar onu” dedi ve örtümü başımdan çıkarıp uzağa fırlattı. Bunu yapmasıyla birlikte bağırdım ve ona ‘Sen deli misin, neden örtümü çıkarıp attın?’ dedim.
Bunun üzerine yüzüme bir tokat attı. Afalladım. Sonra bir daha vurdu yüzüme ve beni sert bir şekilde bahçeye ittirdi. Ve beni ayaklarımdan merkezin demir direklerine zincirledi. O zaman Temmuz ayıydı. Hava çok sıcaktı.
Bana güneş ışığı altında işkence yapmak istedi. O sırada başka bir adam gelip ona beni çözmesini söyledi. Ve beni alıp başka bir odaya götürdü. Orada beyaz bir kağıda adımı yazdı ve o kağıdı boynuma astı. Ve ‘devrime katılan öğrencilerden biri’ adı altında benim fotoğrafımı çekti. Ve beni -yapmadığım halde- polise küfretmekle suçladıktan sonra benden bu suçlamanın yazılı olduğu kağıdı imzalamamı (parmak basmamı) istedi. Ve sonra beni kovdu.
Türkistan’daki Müslüman bayan kardeşlerimizin birçoğu her gün işte bu tür olaylar yaşıyor. Birçok kadın, sırf örtülü oldukları, namaz kıldıkları ya da oruç tuttukları için hapishanelerin karanlıklarında yaşıyor.
 
Biz muhacir kadınlar, bu tür cezaları gördükten sonra sabredemedik ve ailelerimizi, çocuklarımızı arkamızda bırakarak vatanımızdan hicret ettik.
Taliban İslam Emirliği döneminde Afganistan sınırlarına ulaştığımda, başörtüsüz olanların girişine izin vermediklerini duydum. Şaşırmıştım. Nasıl şaşırmayayım ki! Kendi ülkemde sırf örtülü olduğum için darbedilmiş ve terörist olmakla suçlanmıştım.
 
Bugün dünyaya bakarsak, hiçbir halkın Türkistan halkı gibi zulüm görmediğini, aynı şekilde hiçbir hükümetin de Çin hükümeti kadar zalim olmadığını görürüz. Öyle ki ne kadınlarımızın doğum yapma hakkı var, ne dinimizi özgürce yaşayabilme hakkımız var, ne de ülke dışında bir yere gitme hakkımız var! Bizde her şey yasak!
Allah’u Teala’ya davet eden hapsediliyor ve öldürülüyor. Ailesine ancak ölü bedeni gidiyor. Hükümette çalışan ve şehirde yaşayanların ikiden fazla çocuk sahibi olmalarına izin verilmiyor. Aynı şekilde namaz kılmalarına, oruç tutmalarına ve dini bayram ve kutlamalara katılmalarına da izin verilmiyor.
Bir kadın üçüncü bebeğine hamile kalırsa, iki seçenekten birini seçmesi gerekiyor. Ya eşiyle birlikte işten kovulacak ya da karnındaki cenin öldürülecek! Tüm bunlar onlar (Çinliler) için sıradan şeyler.
Dünyada bu hükümet gibi zalim bir hükümet var mı?
Allah’ım, Peygamberimiz Muhammed’e, aline ve ashabına salat ve selam eyle…
Hazırlayan : Ümmü Sebat Et Turkistani
Kaynak : Türkistan El İslamiyye
Çeviri : Abdullah Et Turkistani

Doğu Türkistan Bülteni /Özel Haber

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak