Kategoriler
Ana SayfaFikir - DavetDoğruluk (Sıdk)

Doğruluk (Sıdk)

Doğruluk (Sıdk)

Bismillahirrahmanirrahim
“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğru söz söyleyin ki Allah sizin işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve Rasulü’ne itaat ederse muhakkak büyük bir başarıya ulaşmıştır.” (Ahzap 70)
İşlerimizde kolaylık, günahların bağışlanması ve ebedi bir başarı… Bunların anahtarı iman edip doğru sözlü olmakta.
Bak kardeşim Allah bize bu ayetinde de yol gösteriyor. Allah yol gösterenlerin en hayırlısıdır. Allah bizi başıboş bırakmadı. Bizi tövbe edip O’na itaat ettiğimizde sonsuz nimetlerle müjdeliyor. Dünyada yalan söyleyerek kurtulduğunu zannetmen de neyin nesi? Asıl kurtuluş Allah katındadır.
“Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve sadıklarla (doğrularla) beraber olun.” (Tevbe 119)
Hayatlarını okuduğumuzda yahut dinlediğimizde gözyaşlarımızı tutamadığımız Rasulullah aleyhisselatu vesselam, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve diğer sıddık, şehit ve salihlerle ahirette birlikte olmak istemiyor muyuz? Bu dünyada iman edip, doğru sözlü olalım ve doğrularla (sadıklarla) birlikte olalım ki Allah bize ahiret yurdunda da sadıklarla birlikte olmayı nasip etsin.
“Şüphesiz ki (söz ve davranışlardaki) doğruluk hayra ve iyiliğe götürür. Hayır ve iyilik de cennete ulaştırır. Kişi doğruluktan ayrılmadığı sürece Allah katında sıddık(doğrucu) diye kaydedilir. (Buna karşılık) yalancılık ise yoldan çıkmaya (fücur) sürükler. Fücur da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı karakter haline getirince Allah katında kezzab (çok yalancı) diye yazılır.” (Buhari, Müslim)
İşte doğru yol da yanlış yol da bedahet (besbelli) tir. İman edip doğru sözlü olmak cennete götüren bir vesiledir. Bizler Allah katında hangi sıfatla anılmak , kaydedilmek istiyoruz?
Haydi!
Şu biteceğini bildiğimiz dünyayı elimizin tersiyle itip cennete götüren hangi amel varsa hayatımıza geçirelim. Allah katında “sıddık” diye anılmak hangi dünyalık hevaya değişilir ki? Zor değil, samimi bir tövbe ile başlayabiliriz. Silkelenip kendimize gelelim! Bizler ebedi cennet yurduna hasretiz!
Velhamdulillahi Rabbil alemin.
Yazan; Burçak Şahin

Genç Muvahhide 

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak