Kategoriler
Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuk Eğitiminde dikkat edilmesi gerekilen 4 şey

Çocuk Eğitiminde dikkat edilmesi gerekilen 4 şey

Çocuk Eğitiminde dikkat edilmesi gerekilen 4 şey

1) Büyükler, çocuklar, önemsiz ve anlamsız küçük yerine koymayıp; aksine kendileri sempatik davranarak onların seviyesine inmeli, onların eğitimi sırasında çocuk olduklarını daima göz önünde tutmalıdır. Nitekim Peygamber (s.a.v.) ”Çocuğu olan, onunla çocuklaşsın” buyurmuştur.
2) Çocuklara daima uygun bir dille doğru, tutarlı ve yararlı bilgiler verilmelidir. Bu görev, ebeveynin belli başlı dini ve kültürel konularda bilgili olmalarını gerektirir. Çocuklara, her şeyden önce Allah’ı ve Rasulünü sevdirip kendilerine güncel itikadî sapmalardan koruyabilecek tevhidi bir imanı gönüllerine severek nakşetmeye çalışmak şarttır. Sonra, şu başlıklar altında bilgiler verilmelidir.
İtikad ve ibadete dair Müslüman için zorunlu bilgiler
Ahlak ve muaşeret kuralları, edep ve terbiyeyle ilgili hususlar,
Kur’an bilgisi; Kur’an okuyabilmesi, sevebilmesi, anlamıyla ilgilenmesi için gerekli bilgiler
Çocuğun gelecekte geçimini sağlayabilmesi için mümkün ve uygun olan bilgiler…
Anne-baba, bunları ya bizzat vermeli yahut kendi asli görevi olan çocuğunu eğitip öğretmek konusunda, kendine bir vekil tutmalı, ehil ve emin kimselere bu ilimleri verdirmelidir.
3) Ebeveyn, çocuklarına her yönüyle örnek olabilecek bir hayatı yaşamaya çalışmalıdır. Aksi halde, sözleriyle telkin etmiş oldukları davranışlarıyla yalanlamış olurlar. Çocuk da daha çok gördüklerinde, örneklerden etkileneceğinden eğitim başarısız olacak, çocukta karakter bozuklukları çıkacaktır.
4) Çocuklara karşı hoşgörülü, onları şımartacak, serkeşleştirecekbir noktaya kadar götürmek doğru olmadığı gibi, çocuğun şahsiyetini kazanmasına engel olacak, onu asileştirecek veya arsızlaştıracak düzeyde katı bir disiplin şeklinde uygulamak da doğru değildir. Ebeveyn bu konularda daha çok terğib ve terhib (imrendirip özendirme ile sakındırıp caydırma) yöntemlerini kullanmalıdır.[1]
Sabiha Ateş Alpat – Kur’an’ın Gölgesinde

Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak