Kategoriler
Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuğun Ahlâkına Özen Göstermek

Çocuğun Ahlâkına Özen Göstermek

Çocuğun Ahlâkına Özen Göstermek

 
Çocuğun en çok muhtaç olduğu şeylerden biri de ahlâklı olmasına itina göstermektir. Çünkü çocuk küçüklüğünde eği­ticinin alıştırdığı küsme, kızma, inat etme, acelecilik, heve­sine düşkünlük, hafifmeşreplik, hiddet, aç gözlülük gibi huylara göre yetişir. Büyüdüğü zaman da bunları telafi etmek çok zor olur. Bu huylar, onda kök salmış vasıflar ve keyfiyetler haline gelir. Onlardan ne kadar kaçınsa da günün birinde kendisini mutlaka rezil ve perişan eder. Bu yüzden insanların çoğunun kötü ahlâklı olduğunu görürsün. Bu, yetişmiş oldukları terbiyeden kaynaklanmaktadır. Aynı şekil­de çocuk akıl baliğ olduğu zaman, lehviyyat ve şarkı meclislerinde fuhşiyat, sapıklık ve kötü sözleri dinlemekten uzak tutulmalıdır. Çünkü küçüklüğünde bunlar çocuğun kulağında yer ederse, büyüdüğü zaman bunlardan ayrılması çok zor olur ve onu bu durumdan kurtarmak, velisine de ağır gelir. Huy ve alışkanlıkları değiştirmek en zor işlerdendir. Bu huylara sahip olan kişinin adeta ikinci bir karakter yenile­meye ihtiyacı vardır. Alışılagelmiş karakterin hükmünden dışarı çıkmak ise çok zordur.
Veli, çocuğunu başkasından bir şey almaktan son derece sakındırmalıdır. Zira buna bir alışırsa, vazgeçemeyeceği bir tabiati haline gelir. Ve hiç vermeden hep alma alışkanlığıyla yetişir. Veli, çocuğu harcamaya ve vermeye alıştırmalıdır. Birine bir şey vermek istediği vakit, verme zevkini tatması için onu çocuğun elinden vermelidir. Ayrıca veli, öldürücü zehirden sakındırmasından daha fazla, yalan ve hiyanetten çocuğu sakındırmalıdır. Zira yalan ve hiyanet yolunu çocuğa açtığı an, onun dünya ve ahiret mutluluğunu berbat etmiş ve onu her hayırdan mahrum bırakmış olur. Veli, çocuğuna tembellik, boş durma, aşırı keyif ve rahatlıktan uzak tutup bunların zıddı olan şeyleri ona aşılamak ve sadece çalışmak için enerji toplamak amacıyla ona rahatlık imkanı vermelidir.
Zira tembellik ve boş durmanın kötü sonuçlan ve pişmanlık veren bir akibeti, çalışmanın ise ya dünyada ya ahirette veya her ikisinde görülen güzel neticeleri vardır. İnsanların en rahat en çok yorulanları, en yorgunu ise en çok rahat eden­leridir. Dünyada efendiliğe, ahirette ise mutluluğa ulaşmanın yolu, yorgunluk köprüsünden geçmektedir.
Yahya b. Ebi Kesir “Vücut rahatlığı ile ilme ulaşılamaz” demiştir. Ayrıca Veli, çocuğunu sabaha karşı uyanmaya alıştırmalıdır. Zira bu an, ganimetlerin taksim edilip mükâ­fatların dağıtıldığı bir andır. Kimileri bu ganimetten az bir miktar alır. Kimi bol bol istifade eder, kimi de tamamen mahrum kalır. Çocuk küçük yaşta buna alışırsa, büyüdüğü zaman bu ona kolay gelir.

İbn Kayyim El-Cevziyye

İslamda Çocuk Bakımı Ve Terbiyesi, Esra Yayınları: 310-312.


Paylaş:
Etiketler
Yorum Yok

Yorum Bırak