Kategoriler
Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuğum bunları neden yapıyor? (2. bölüm)

Çocuğum bunları neden yapıyor? (2. bölüm)

Çocuğum bunları neden yapıyor? (2. bölüm)

Uzun bir aradan sonra Elhamdulillah yeni bir yazıyla aranıza dönebildim. İlk yazının ikinci kısmını yazacağım bu yazıda.  Rabbim bereketli kılsın. Hepimize faydalı olabilmesi duasıyla…

 ÇOCUKTA KÜFÜR, KABA VE ÇİRKİN SÖZLER

Çocuğunyeni kelimeler öğrenmekten çok mutlu oluğu okul öncesi dönemd, zaman zaman ‘argo’ kelimeler veya çirkin/küfür/kabaiçerikli kelimelerde kendi kelime dağarcığına dokunuverir.

Panik yapmamak gerekir, çünkü çocuk kullandığı argo veya kötü sözlerin içeriğini bilerek değil, yeni duyuyor olmanın heyecanıyla kullanır. Kızıp azarlamakbu kelimelerin kullanımını önlemez, aksine arkadaşları arasında daha bir yaygın kullanmaya yöneltir.

Ne yapmalı?

Kötü sözleri nereden edindiğini bulun. Ebeveyn bu sözlerin kime dayandığını bulmalıdır ve çocuğu önce o kişiden uzaklaştırmalıdır.

Çocuğun kullandığı çirkin sözlere, alternatif kelimeler öğretilebilir.çocuk kızgınlık anında, üzüntü anında hangi kelimeleri kullanacağını bilirse, argo kelimelere başvurmak zorunda kalmaz. Örneğin kızdığında ‘salak’ kelimesini kullanıyorsa onun yerine ‘Sana kızdım.’ İfadesi öğretilebilir.

ÇOCUKTA HIRÇINLIK VE BAĞIRTILAR

Kendini ifade edemeyen çocuk agresiftir, hırçındır, duygusal ve mızmız dır. Konuşarak kendini ifade edemeyen çocuk, ağlamayı yada bağırmayı bir çıkış yolu olarak görür.

Sebep ne olabilir?

Ebeveynin çocuğun yanlışlarına tahammül göstermemesi veya ‘çocuğum onlar gibi olmasın! Diyerek baskı yapması olabilir.

Evde devamlı azarlanmış terslenmiş, kendini ne zaman ifade etmeye kalksa hafife alınmış ve dalga geçilmiş bir çocuk düşünün. Böylesi bir çocuk devamlı öfkeli, saldırgan, sağa-sola bağırıp çağırarak huzursuzluğunu dile getiren bir çocuktur.

Bağırarak konuşma davranışı, yüksek sesle konuşan, sorunlarını bağırıp çağırarak halleden ebeveynlerin çocuklarında görülse de bu davranış genetik değil öğrenilmiş bir davranıştır. Böyle bir ailede yaşayan çocuk çevresiyle konuşurken farkında olmasa bile böyle konuşacaktır…

ÇOCUKLAR VE İÇE KAPANIKLIK

Bir çocuk miğzacına uygun br yaşam sürüyorsa, sukunet içindedir ve genellikle sosyaldir.böyle bir çocuk olaylara hemen atılmaz. Önce etrafını gözler, çevresini tanır, kendisini emniyette hisettikte sonra ortama dahil olur.

Anne babalar genellikle koşan, iten, hakkını söke söke alan, bağıran çocukların dışadönük olduklarını zanneder. Ancak hareketlilik veya sessizlik tek başına bir veri değildir hiçbir zaman.

Örneğin 4 yaşında ‘duyarlı’ bir çocuk, bir misafir gelse odaya girmeden önce onları seyreder. Onlarla hemen irtibat kurmaz. Daha sonra anne babasının yanına gelir ve kendisini emniyette hissettiğinde ortama dahil olur. Bu bir duyarlı çocuk davranışıdır. Asosyal değildir. Aksine bu emniyet içinde kendisini adım adım ortama sokan bir çocuk davranışıdır.

Birde eli ağzında, tırnaklarını yer vaziyette, konuşmaya dahi adım atmayan kenarda saklanan çocuklar vardır. İşte bu çocuklar incinmişlikten, ezilmişlikten içine kapanmış çocuklardır.

Sebepleri Neler Olabilir?

Annesinden duygusal olarak beslenemeyen çocuk duygusal olur. Mesela bir çocuk sevgi için annesinin peşinde geziyor olsa ve anne meşguliyetinden kopup çocuklailgilenmiyorsa böyle bir çocuk hayata kaygılı başlar ve bunu yaşamın her anında hisseder.

Hırçın bir annenin çocuğu, genellikle içe kapanık olur. Evde baskı gören çocuk çoğunlukla içe kapanık olur.

Aile içinde kendisini yeterince ifade edemeyen çocuk içe kapanık olur.

Erken çocukluk döneminde çocuğa ‘hayır’ denilirse çocuk kendisini iletişime kapatır.

Ne yapmalı?

Çocuk olduğu haliyle kabul edilirse keni gibi olabilir. Erken çocukluk döneminde uygularında özgür bırakılırsa,düşmesine kalkmasına izin verilirse çocuğunda güven uygusu oluşur.

Çocuğun sosyalleşmesi için hayata katılımı sağlanır.

Kendisini ifade etmesine izin verilen çocuk, iletişim kurmaya başlar. İçe kapanık çocuklar genelde

Akıllı uslu görünür ve toplum tarafından onay görür sevilen çocuk olur. Çocuk sevildiğini hissettikçe daha çok içe kapanır. Ancak çocuğa emniyet hissi verilirse, çocuk kendini ifade etmeye başlayacaktır.

Faydalanılan kaynaklar:

PEDAGOG DR.  ADEM GÜNEŞ ESERLERİ

PROF. DR. SEFA SAYGILI ESERLERİ

İlk Bölüm: Çocuğum bunları neden yapıyor (1)

Ummu Sare

Genç Muvahhide

 

Paylaş:
Yorum
  • Öz güveni eksik çocuğa ne yapılmalı islami olarak? Nasil daha sakin ebeveyn olunur?

    10 Aralık 2018

Yorum Bırak