Kategoriler
Ana SayfaGenelBir Annenin Kızına Öğütleri

Bir Annenin Kızına Öğütleri

Bir Annenin Kızına Öğütleri

Ey kızım! Sen doğmuş olduğun evinden ve yetişmiş olduğun yuvadan ayrılıp daha önce hiç tanımadığın bir yuvaya ve hiç alışmadığın birisine gitmektesin. Ona karşı hizmetçi bir cariye gibi ol, o da sana köle olsun. Onun hakkında şu on hasleti korursan bunlar evliliğin boyunca senin azıkların olacaktır.
Birincisi ve ikincisi: Kanaat ile ona eşlik etmen ve güzelce dinleme ve itaat ile onunla muaşeret kurmandır.
Üçüncü ve dördüncüsü: Gözlerinin iliştiği yerleri ve burnunu boş bırakma; şöyle ki, gözleri sende çirkin birşeye ilişmesin. Senden sadece en güzel kokuları koklasın. Sürme güzelliklerin güzelliğidir. Su ve sabunsa temizliğin temel araçlarıdır.
Beşinci ve altıncısı: Onun yemek zamanını gözetlemen ve uyuması esnasında sessiz olmandır. Zira açlığın harareti tutuşturucu, uykunun bölünmesi ise kızdrıcıdır.
Yedincisi ve sekizincisi: Malına ve evine ilgi göstermen ve kendisine, maiyetine ve ailesini gözetmendir. Mal da meselenin püf noktası, onu itidalli kullanmaktır.
Dokuzuncusu ve onucusu: Onun hiçbir sırrını ifşa etmemen ve hiçbir emrine karşı gelmemendir. Eğer onun bir sırrını ifşa edersen ihanetinde asla güvende olamazsın. Emrine isyan edersen de göğsünü daraltır ve onu hiddetlendirirsin.
Sonra, bunlarla birlikte hüzünlü olduğunda sevinmekten sevinçli olduğunda da hazin hazin durmaktan sakın. Bunlardan birincisi kusurluluktan ikincisi ise sorumsuzluktandır. Ona karşı olabildiğince saygılı olduğunda o da sana karşı olabildiğince saygılı olacak ve sana değer verecektir.
Ona ne kadar uyum gösterebilirsen sana daha fazla arkadaşlık edecektir. İyi bil ki, sevdiğin ve nefret ettiğin konularda onun rızasını kendi rızana, onun arzusunu kendi arzuna tercih etmediğin sürece istediğin noktaya ulaşamayacaksın.

                                                                                                                                           Dr. Abdurrahman Umeyre 

 

Paylaş:
Etiketler
Yorum Yok

Yorum Bırak