Kategoriler
Ana SayfaFikir - Davet”Bekarları Evlendirmek”

”Bekarları Evlendirmek”

”Bekarları Evlendirmek”

Allah Teala buyuruyor ki;

“وَأَنكِحُوا الْأَيَامَى مِنكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ إِن يَكُونُوا فُقَرَاء يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ • وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّى يُغْنِيَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَالَّذِينَ يَبْتَغُونَ الْكِتَابَ مِمَّا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ فَكَاتِبُوهُمْ إِنْ عَلِمْتُمْ فِيهِمْ خَيْرًا وَآتُوهُم مِّن مَّالِ اللَّهِ الَّذِي آتَاكُمْ وَلَا تُكْرِهُوا فَتَيَاتِكُمْ عَلَى الْبِغَاء إِنْ أَرَدْنَ تَحَصُّنًا لِّتَبْتَغُوا عَرَضَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَمَن يُكْرِههُّنَّ فَإِنَّ اللَّهَ مِن بَعْدِ إِكْرَاهِهِنَّ غَفُورٌ رَّحِيمٌ”

“Aranızda ki bekarları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğe bunlar fakir iseler, Allah kendi lutfu ile onları zenginleştirir. Allah (lutfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir. Evlenme imkanı bulamayanlar ise Allah, lutfu ile kendilerini varlıklı kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar.”

 Şüphesiz ki İslam’ın iffetsizlik meselesini tedavi etmesi,sadece korumaya yönelik geçici bir tedavi değildir. İffetsizliği tedavi etme yöntemi pratik ve olumlu (pozitif) bir yöntemdir. Bu sözümüzün en açık delili ise İslam’ın evliliği kolaylaştırması ve bu kuruma fazlasıyla destek olmasıdır. Nitekim biz bunu, yukarıda zikri geçen ayette apaçık görmekteyiz. Şüphesiz ki, bu ayet , yetkili kimseleri yetkileri altında bulunan bekarların evlenmesine pratik olarak destek vermeye irşat ediyor.

 Bu böyledir. Çünkü fıtri isteklere ve arzulara cevap vermenin en tabii yolu evliliktir. Ayrıca evlilik, insan fıtratında gizli bulunan bu arzuların tatmin edilebileceği en temiz yöntemdir. Öyleyse hayatın tabii seyrine devam edebilmesi için evliliğin önündeki engellerin kaldırılması gerekir. Huzurlu bir yuva kurma ve iffeti korumanın önündeki en büyük engel ise şüphesiz ki mali engeldir. Hiç şüphesiz İslam , kamil bir hayat nizamıdır; bunun için iffeti farz kılmadan evvel öncelikle iffetli olmanın tüm yollarını kolaylaştırır. Temiz fıtratlı kimselere iffetli olmayı kolay hale getirir. Onlara, iffetlerini koruyabilecek ortamlar hazırlar. Tüm bunlardan sonra ise fuşha, sadece zor durumda bulunmamasına rağmen kasıtlı bir şekilde kolay ve temiz olan İslam’ın yolundan çıkan kimseler başvurur.

 Bunun için Allahu Teala müslümanlara, meşru evlilik arzularının önünde mal engeli bulunan kimselere yardım etmelerini emrediyor; “Aranızdaki bekarları,kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lutfu ile onları zenginleştirir.”

 Ayet-i kerime de geçen “eyama” ifadesinden maksat, her iki cinsten olan bekar kimselerdir. Buradaki bekarlardan kasıt ise hür bekarlardır. Bekar köle ve cariyeler ise bundan sonra tek başına ayrıca zikredilmiştir. “… kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin.”

 Binaenaleyh müslümanlar arasında evlenmek isteyip de ekonomik olarak buna gücü yetmeyenler bulunursa “…Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lutfu ile onları zenginleştirir.” ayetinin gereği olarak bu kimselerin velilerinin onlara yardım etmeleri ve evlenmelerini kolaylaştırmaları vaciptir. Bundan dolayı selef-i salihine baktığımızda onların bu işe karşı gayretli olmalarının sebebinin, sadece Allah’ın tüm insanları üzerinde yaratmış olduğu fıtratın çağrısına icabet etmek olduğunu görmekteyiz. Ayrıca selefin bu çabası, insan psikolojisini göz önünde bulundurmalarından ve onun bedeni ihtiyaçlarını görmelerinden kaynaklanmaktadır. Belki de bu husustaki en açık örneklerden birisi, salih adamın Musa(aleyhisselam)’a söylediği şu sözüdür: “(Şuayb) dedi ki; ‘Bana sekiz yıl çalışmana karşılık şu iki kızımdan birini sana nikahlamak istiyorum. Eğer on yıla tamamlarsan artık o kendinden; yoksa sana ağırlık vermek istemem. İnşaAllah beni iyi kimselerden bulacaksın.”(Kasas/27)

 Aynı şekilde Ömer radıyallahhu anh’ın Hafsa’yı, kocası Huneys bin Huzafe’nin vefatından dolayı dul kaldığında, evlendirmek için çaba harcaması da bunun açık örneklerindendir. Ömer radıyallahu anh kızı ile evlenecek (münasip) bir eş bulma arzusu ile kızını, arkadaşlarından iki salih zata teklif etmişti. Niyahetinde ise kızıyla Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem evlendi.

 Öte yandan evlenmek isteyen kimse, malın evliliğe bir engel olmadığını ve onu evlenmekten alıkoymaması gerektiğini de bilmelidir. Çünkü o, rızkın Allah’ın elinde olduğuna ve iffetli olmayı arzulayarak evlenmek istemesi durumun da Allah’ın, kendi katından zengin kılmayı ona vaat ettiğine iman etmiştir. Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurmuştur ki; “Üç kişiye yardım etmek Allah’ın üzerine haktır. (Bunlar) Allah yolundaki mücahid, borcunu ödemek isteyen antlaşmalı köle (mükateb) ve iffetli olmayı isteyerek evlenen kimsedir.” (Hasendir, Tirmizi,1655)

On Müfessirin Kaleminden Hanımlara Özel Tefsir/ İmad Zeki el-Barudi

Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum
  • En başta yazılan “Karısı olmayan adam yoksuldur…” hadisi taberanide geçen zayıf hadisdir.

    24 Ocak 2016

Yorum Bırak