Kategoriler
Ana Sayfaİlim-İrşad“Atatürk’ün hilelerini ilk fark eden azınlık âlimlerden Mustafa Sabri Efendi” – İyad Kuneybi

“Atatürk’ün hilelerini ilk fark eden azınlık âlimlerden Mustafa Sabri Efendi” – İyad Kuneybi

“Atatürk’ün hilelerini ilk fark eden azınlık âlimlerden Mustafa Sabri Efendi” – İyad Kuneybi

Atatürk’ün hilelerini ilk fark eden azınlık âlimlerden Mustafa Sabri Efendi

Sağda, Osmanlı devletinde Şeyhul-İslam lakaplı Mustafa Sabri Efendi.

Mustafa Sabri Efendi, insanların genelinin, hatta âlimlerin bile Atatürk hayranı oldukları bir dönemde, Mustafa Kemal Atatürk’ün hilelerini ilk fark eden azınlık âlimlerdendi.

Mustafa Sabri Atatürk’ün İslam hükümlerini uzaklaştırdığını görünce, “Ennekir âla münkin-nimeti mineddin vel-hilafeti vel-ümmeti” adlı kitabını yazdı. Kitabında şunları söylüyor:

“Ülkemizde dini siyasetten soyutlayanlar; ‘onlar için gerekli olmadığı ve değerlerini düşürdüğü’ gerekçesiyle din âlimlerinin siyasetle iştigal etmelerini doğru bulmuyorlardı. Amaçları, siyaseti ipoteklerine almak ve kendilerine hasretmek; âlimleri aceze konumuna indirerek ellerini öptükleri ve bununla onların katında muhterem kimseler oldukları izlenimini vererek aldatmaktır. Bundan sonra, insanların dinleri ve dünyaları hususunda dilediklerini yapabileceklerdir.”

İşte Atatürk âlimleri böyle kandırdı ve üzerlerine güldü. (Soldaki fotoğraf) Gücü ele geçirdikten sonra, onlara karşı inkılap yaptı. Onlara, İslam’a ve İslam ehline yapmadığını bırakmadı. Aldatılan duygular, Müslümanların nice eziyetlere maruz kalmasına neden olmuştur.

Kuşkusuz Şeyh Mustafa Sabri de, Atatürk’e aldanan birçok insanın duygusal tepkileriyle karşılaşmıştır. Ancak O şöyle söylemektedir: “Âlimlerin vazifesi, geneli hoşnut etmek ve akımlara kapılmak değildir; bilakis âlimlerin vazifesi, insanları durumların hakikatinden haberdar etmektir.”

Iyad Kuneybi

Mütercim: Muhammed Atta

Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak