Kategoriler
Ana SayfaFikir - DavetAsra Yemin Olsun

Asra Yemin Olsun

Asra Yemin Olsun

-وَالْعَصْرِ –

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla, hamd  alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Salat ve selam Allah’ın Resulüne, ailesine ve ashabının üzerine olsun.

Sözlerime Allah azze ve celle’nin Kuran’da kendisi üzerine yemin etiği zaman kavramı ile başlamak ve bu konuya dikkat çekmek istiyorum. ‘Asra yemin olsun ki insan gerçekten ziyandadır.’ (Asr-1) Bu ayette insanın sermayesi olan ve hiç durmaksızın akan zamanın insanın lehinde veya aleyhinde şahitlik yaptığı anlaşılmaktadır. Demek istediğim gençlik-yaşlılık, zenginlik-yoksulluk, sağlık-hastalık, hüzün ve mutluluklar… Hepsi zamanın şahitlik ettiği anlardır. İşte bu yüzden zaman ömre denktir ve insanoğlunun ilk hesaba çekileceği şey ömrünü nerede ve ne şekilde tükettiğidir. Yani kendisine tahsis edilen ve her saniyesi için hesaba çekileceği bu değerli hazineyi nasıl harcadığı sorulacaktır.

İnsanoğlu zamanını, kendisini kablolarıyla zincirleyen telefon, tablet, televizyon vb. aletlerle faydası olmayan teknoloji bataklığında adeta bir köle gibi geçirmektedir. Bu durumda zamanı kendi aleyhinde şahit tutarak bu imtihan dünyasından göçüp giderken faydasız ve kendisini ziyana uğratacak amelleri de peşinden götürerek kendisini adeta bir felakete sürükler.

Diğer yandan kişi; ‘Ve onlar ki boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler. Boş yere söylenilen sözden ve işlerden sakınırlar.’(Mu’minun-3) ayetini kendisine şiar edinip, Allah azze ve celle’nin bu vahyini dikkate alarak boş ve gereksiz şeylerden kendisini uzak tutup, zamanının çoğunu bu ve diğer bütün Kuran ayetlerini anlamaya çalışıp, bununla salih amel işlemeye çalışarak harcarsa işte böylesi bir insan zamanı kendi lehinde şahit tutarak temiz ve pak amellerle alemlerin Rabbi olan Allah’ın huzuruna çıkar.


عَنْ عَمْرِو بْنِ مَيْمُونٍ الأَوْدِيِّ , قَالَ : قَالَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ لِرَجُلٍ وَهُوَ يَعِظُهُ : ” اغْتَنِمْ خَمْسًا قَبْلَ خَمْسٍ : شَبَابَكَ قَبْلَ هَرَمِكَ ، وَصِحَّتَكَ قَبْلَ سَقَمِكَ ، وَغِنَاكَ قَبْلَ فَقْرِكَ ، وَفَرَاغَكَ قَبْلَ شُغْلِكَ ، وَحَيَاتَكَ قَبْلَ مَوْتِكَ ” 

Amr bin Meymun el-Evdi’den rivayet edilmiştir dedi ki; Rasulullah  bir adama nasihat ederken şöyle buyurdu; Beş şey gelmeden önce -şu- beş şeyin kıymetini bil:
İhtiyarlıktan önce gençliğinin, hastalıktan önce sağlığının, fakirlikten önce zenginliğinin, vakitsizlikten önce boş vaktinin, ölümden önce hayatının. (Buhârî ve Müslim)

Zamanın kıymetini anladıktan sonra su gibi akıp giderken, onu nasıl değerlendirebileceğimizi düşünelim. Müslüman gence ilk olarak her gün kendi nefsini hesaba çekmek düşer. Yemin edilen asrı nasıl tükettiğinin hesabını önce kendine verebilmelidir mü’min. Vaktin çoğunu Allah yolunda ilim alarak ve salih amellerle ibadet ederek geçirmelidir. Ümmetin bel bağladığı mümin genç olmaktan gurur duymalı ve bunun sorumluluğunu yüklenmelidir. Adeta zamanla yarışmalı ve “Öyleyse, bir işi bitirince hemen diğerine koyul.” (İnşirah-7) ayetini hayatı boyunca uygulamalıdır. Bencil olmaktan çıkıp, kendisini umut ışığı olarak gören ümmetin yaralarına merhem olmaya çalışmalıdır. İşe, vaktini Allah yolunda dolu dolu geçirmekle başlayabilir..

Son olarak zamanın farkında olan tabiinin zahidlerinden Amr ibn Abdikays’tan rivayet edilmiştir: Bir adam kendisine ‘Benimle konuşur musun?’ diye sorar O da ona şöyle cevap verir ‘Güneşi yerinde tut seninle konuşayım.’ Yani yeryüzünde güneşle yarışan insanlarında var olduğunu görüyoruz. Yine Üstat Fahruddin’in şöyle dediği naklediliyor. ‘Vallahi yemek yerken ilimle meşgul olamadığım için çok üzülüyorum. Çünkü zaman ve vakit çok kıymetli bir şeydir…’

“Resulullah’ın ashabından iki kişi birbiriyle karşılaştıklarında biri diğerine Asr suresini okumadan, sonra da biri diğerine selam vermeden ayrılmazlardı.” O halde bizde bu sureyi okuyup birbirimize hakkı ve sabrı tavsiye ettikten sonra selam ve dua ile vedalaşalım…

Asra yemin olsun ki insan gerçekten ziyan içindedir. Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır. (1-3)

Selam ve dua ile…

Dilâgâh

Genç Muvahhide

Paylaş:
Etiketler
Yorum
  • Selam aleykum

    12 Ekim 2018

Yorum Bırak