Kategoriler
Ana SayfaSağlıkAnne Sütünü Arttıran Etkenler Nelerdir?

Anne Sütünü Arttıran Etkenler Nelerdir?

Anne Sütünü Arttıran Etkenler Nelerdir?

Yeni anne olmuş bir kardeşimizin sorusu üzerine aceleyle kaleme alıyorum bu yazıyı.. İnşaallah diğer anneler de yorumlarıyla destek olurlarsa, eksiklerimiz tamamlanır, bilmediklerimizi öğreniriz ve zor durumdaki kardeşlerimize de faydamız olur.
Evet, anne sütünü artırmak için annenin hangi hususlara dikkat etmesi gerekir?
1-Anne sütünün en büyük düşmanı; üzüntü ve kederdir. Malum olduğu üzere doğum sonrası anneler için duygusal anlamda hassas bir dönemdir. Hele de kişi ilk defa anne oluyorsa, tecrübesizlik had safhadadır. Zor bir doğum, doğumdan sonra bebeğin uzun zaman hastanede kalması, anneden ayrılması, sağlık problemleri vs. anne sütünü ciddi ölçüde azaltan etkenlerden..
“Üzüntüden veya korkudan sütü kesilen anne” hikâyelerini hepimiz büyüklerimizden dinlemişizdir mutlaka. Bu sebeple anne, mümkün mertebe duygusal çalkantılardan, üzüntüden, kaygıdan ve endişeden uzak durmalı. Eşinden ve yakın çevresinden yardım talebinde bulunmaktan çekinmemeli. Rabbine tevekkül ederek bebeği hakkında gereksiz endişelenmekten sakınmalı.
Çünkü anne sütünün en büyük dostu; mutluluktur.
2-Sütü az olan veya hiç olmayan annelerin merhametsiz ve şefkatsiz olduğunu kesinlikle söyleyemeyiz. Etrafımızda böyle kardeşlerimiz var. Bu durum, Allah’ın bir imtihanıdır. Sabredip ecrini beklemekten başka çaremiz yok.
Ancak normal şartlarda bir annenin bebeğine karşı sevgisi, merhameti ve şefkati sütün artmasında büyük rol oynar. Bu sebeple anne, bebeğiyle bol bol vakit geçirmeli, gözlerini ve kalbini sevgiyle bebeğine hasretmeli.
 
3-Anne sütü, çok hızlı bir şekilde hazmedildiği için bebek sık sık uyanıp emmek ister. Onun dışında gaz sancıları vs. bir takım sıkıntıları da göz önünde bulundurduğumuzda, anne ciddi bir uyku kriziyle karşı karşıyadır. Ve yeteri kadar dinlenip uyuyamadığı takdirde sütte bariz azalmalar fark edilir.
Onun için anne mutlaka dinlendirilmeli. Eğer yakınlarından destek alma imkânı yoksa bebeği uyuduğu zaman kendisi de uyumaya, dinlenmeye gayret etmeli. Bebek büyütmek başlı başına bir iş iken, anne, bir müddet temizlik, yemek vs. konularında asgari ile idare ederek kendisini daha fazla yormamalı.
4-Bebek ne kadar çok emerse, süt o kadar fazla olur. Yalnız emmekten kastımız; bir-iki çekip sonra bırakmak değil, göğsü tamamen boşaltmaktır. Bebeği emmeyen anneler, her üç saatte bir sütü kendileri boşaltıp buzdolabında saklayabilir ve biberonla verebilirler. Bebek anne sütünü mutlaka alsın, emerek alamıyorsa başka şekillerde alsın diye gayret edilmeli ve üç saatte bir sağma işlemi gece-gündüz demeden devam ettirilmeli.
5-Bebek sağ göğüsten emerken sütü tam olarak boşaltmadan bırakır yada uyuyakalırsa, ikinci emzirmede yine sağ göğüsten başlanmalı. Böylece bebek, göğsün daha iç taraflarında bulunan kalorisi ve yağ oranı yüksek süte ulaşır. Bittiğinde ise diğer göğse geçilir. Hangisinde bırakıldıysa bir dahaki sefere bırakılandan başlanır. Bu sistem, göğsün tam olarak boşaltılması ve bebeğin kalorisi daha yüksek süte ulaşması için tavsiye edilen bir yöntemdir.
6-Sıvı tüketimi anne sütünü artırmada çok önemlidir. Onun için anne, günde en az 3 lt. su tüketmelidir. Masasının üzerine kendisine ait bir sürahi koyup ne kadar içtiğini takip etmelidir. Bunun dışında açık olmak kaydıyla çay, bitki çayları ve en çok tavsiye edilen rezene çayı tüketilebilir. Sıcak içecekler de sütü artırır. Ancak bitki çaylarının, içilmesi gereken su miktarının içinde değil dışında hesap edilmesi gerekir.
7-Hurma, pekmez, kuru incir anne sütünün hem miktarını hem de kalitesini artırır. Tatlının anne sütünü artırdığı söylenir. Ancak tatlı işini abartmamak gerekir. Belki de tatlı değil, arkasından içilen bol miktarda su, süt yapmaktadır.
8-Mümkün olduğunca doğal yeşil sebzelerin (marul, maydanoz, dereotu, ıspanak vs.) tüketilmesi de anne sütünü artırır.
9-Eski usul; bulgur pilavı ve yeşil soğan J süte ciddi fark getiriyor.
10-Ve biz ne yaparsak yapalım sonunda bize, ancak Alemlerin Rabbinin takdir ettiği kadar ulaşacaktır. Bunun için duayı elden bırakmamalı. Emzirmeye besmeleyle başlayıp “Rabbim yavrumun rızkını artır” dualarıyla hamd ederek bitirmeli.
Allah yardımcımız olsun. Yavrularımıza bol rızıklar ihsan etsin. Amin.

Müslüman Anneler

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak