Kategoriler
Ana SayfaKadın ve AileAilen davana engel mi olacak?

Ailen davana engel mi olacak?

Ailen davana engel mi olacak?

Hamd bu kutlu davada bizleri de barındıran Allah’a; salat ve selâm önderimiz Rasulullah aleyhissalatu vesselam’a ve ashabına olsun…

Yolların en hayırlısı İslam ile şereflenen her mü’minin geçirdiği mühim evrelerden birisi de aile ile olan imtihandır. Gerçek tevhidi tanımanın verdiği heyecan ve hırsla yapılan hareketler doğrultusunda, kişinin maruz kaldığı tepki de bir o kadar yüksek olmakta. Tevhidin çevre ve kültürel yapı ile değiştirilmiş olduğu günümüzde, aslı İslam’a uygun olan fakat topluma uygun gelmeyen durum ve hareketler, nesilden nesile gerici(!) kafalar ile empoze edilmiş ve bâtıl ile hâkkın karıştırılmasıyla geleneksel İslamcılık(!) doğmuştur. Bu durum toplumlarda öyle yaygınlaşmıştır ki dünyalık her işimizde bizlere destek olan ailelerimiz ne yazık ki ahiret mevzu bahis olduğunda aynı hassasiyeti göstermemekteler.

“Okulun bitince kapanırsın, önünde uzun yıllar var gençliğini yaşa, bundan bir şey olmaz Allah affeder(!)” gibi teselli cümlelerini ailelerimizden sık sık duymaktayız. Evlilik için çocuğunu küçük gören anne babalar, flörtleşmeyi destekliyorlar. Çocukların uygunsuz kıyafetlerle bedenlerini teşhir etmelerine ses çıkarmazken, tesettür için engel olarak: “Yaşlı teyzelere benzedin, başımıza hoca mı kesildin? Bizden iyi mi biliyorsun? Kimden öğreniyorsun bu saçma şeyleri?!” gibi cümlelerle muhalefet oluyorlar. Cahilce öğrendikleri İslam’ın doğrusunu evlatlarından duyduklarında, engel olabilmek için her türlü yola başvurabiliyorlar. Modern okullara(!) tonlarca para verip gönderebiliyorken; konu din eğitimi olunca, yoksun bırakmak için ev hapislerinden, meydan dayaklarından, hunharca edilen hakaretlerden geri kalmıyorlar.

Buna karşılık bir de ” İslam anne babaya itaati böyle mi emrediyor?” diyerek hatalarına kılıf uyduruyorlar. Evet, soruyoruz sizlere: “İslam, çocuğu hangi itaat üzere yetiştirmeyi emrediyor? Tevhid hakikatini bilen anne babaya(!) itaati mi ,yoksa dini örtbas edip kendini haklı gören anne babaya itaati mi? ” O halde, Lokman suresinin 15. Ayetine bakalım:
“Bununla beraber eğer her ikisi de (anne-baban), hakkında bir bilgi sahibi olmadığın şeyi bana ortak koşman için seni zorlarlarsa, o takdirde onlara itaat etme; ama onlara dünyada iyilikle sahip çık! Ve bana yönelenlerin yoluna uy! Sonra dönüşünüz ancak banadır; o zaman size yapmakta olduklarınızı haber vereceğim.”

Allah-û Teâla’nın ayette belirttiği üzere, anne babamıza iyilik etmek her koşulda görevimizdir. Lakin, “Halıka isyanda mahlukata itaat yoktur”. “Allah’a isyanın söz konusu olduğu yerde kula itaat yoktur.

İslam, hakkıyla teslim olanların davasıdır… Allah ayaklarımızı bu davada sabit kılsın.

Sırru’l-fehvâ

Genc Muvahhide

Paylaş:
Etiketler
Yorum Yok

Yorum Bırak