Kategoriler
Ana SayfaSoru-CevapAileden gizli yapılan nikahlar sahih midir?

Aileden gizli yapılan nikahlar sahih midir?

Aileden gizli yapılan nikahlar sahih midir?

Soru:

Selamün aleyküm kardeşim,
Ben sayfanızı ilgiyle takip eden biriyim.
Ben 23 yaşında bi bayanım. Üniversiteyi yeni bitirdim. Doğduğumda da Müslümandım evet İslamî bir hayat yaşamaya 5 yıldır başladım denilebilir. Kardeşim ben üniversitede aracılar vesilesi biriyle tanıştım. Bir süre birbirimizi tanıdık ve daha sonra günaha girmeme amacıyla, şartlardan yalnızca aile bilgisi şartını yerine getirmeden imam nikahı kıydık. ( mehiri belirledik, şahitlerimiz vardı, çevremizdeki arkadaşlarımıza duyurduk, nikahımızı bir imam kıydı ) ailelerden habersiz, çünkü ne yazık ki ailelerimiz İslamî hasssiyeti olan insanlar değiller ve halimizi niyetimizi anlamayacaklardı. İş güç sahibi olmadan normal evliliğimize de müsaade etmedikleri için böyle bir yola başvurduk. Bir çok yerden araştırdım fakat tam bir netlikle olmasa da, nikahın bir akid olduğu ve sorumluluğunu kaldırabileceksem aile izni olmadan nikah yapabileceğim kanısına vardım ve kabul ettim, nikahı kıydık. Muhtemelen bir-iki seneye ailelerin de bildiği şekilde evleneceğiz ama şu an haberleri yok. Şimdi size sormak istiyorum nikahımızın sahihliği konusundaki görüşünüz nedir? Aile – veli bilgisi olmamasının sakıncası nedir? Allah’ın katında bizim nikahımız geçerli değil midir? Cevabınız için Allah razı olsun şimdiden…

***

Cevap:

Nikahta velinin izni şartı, Hanefi fukahası hariç cumhurun/ulemanın çoğunluğunun, “velisiz nikah olmaz” hadis-i şerifine dayanarak verdikleri bir fetva, vardıkları bir hükümdür.
Şahid tutulmuş mehir belirlenmiş ama anne babanın haberi olmadan yapılan evlilikler, normal ilan edilen/gizlenmeyen evliliklerdeki hikmet ve maslahatın-cinsel gereksinimi meşru yolla gidermek hariç- neredeyse hiçbirini bunyesinde barındırmaz.
Anne-babanın İslâmî konulardaki bilgi yetersizliği veya bizim taşıdığımız hassasiyetleri taşımıyor olmaları ya da buna benzer bahaneler, gençleri bu tür gizli nikaha sevk etmemelidir.
İki-üç kişinin bildiği bir nikahta, normal evliliğe dönüştürülemeden hasbel kader her türlü olumsuzlukla karşılaşmak muhtemeldir. Örneğin, bir gebelik hasıl olsa hanımefendi bunu izah edemeyecektir.
Etrafi kızı bekar bildiği için ona talip olacak ya da talip arayacaktır.
Karı-koca hukuku şer’an terettüp edecektir ama bu pratikte ispat ve tatbik edilemeyecektir:
Farz edilsin ki; ne zaman geleceği belli olmayan ecel gizli damata/kocaya düğünden ve ilandan once geldi çattı! Bu durumda Allah’ın cc belirlediği bir hak olan mirastan hanimefendi nasıl hakkını alabilecek?
Ya da yine ilan ve düğünden önce geçinememek gerekçesiyle erkek kadını boşarsa arada bir husumet olusacaktir ve mihr mueccel ise adamı ödemeye kim mecbur edecek, kadın hakkını nasıl arayacaktır?
Ya da böyle bir durumda kadın dışarda bakire bilinecek ama ilişki geçirmiş bir dul olduğunu nasıl izah edecek?
Böyle bir evliliğin asla tasvip edilmemesi gerektiğine dair bunun gibi onlarca gerekçe sayilabilir.
Neticede şahid olduğu için evlilik ‘kitabına uydurulmuştur’ zina söz konusu değildir. Ama bu normal bir evlilik de değildir. En kısa zamanda bir şekilde ilanı yoluna gidilmelidir.
Dua etsinler ileride kendi çocukları kendilerinden habersiz böyle bir iş yapmasınlar. Bunu özellikle söylüyoruz zira insanlar bazı şeyleri empati yapmadan idrak edemiyorlar!
Vesselâm…

Kubilay Aşkın Durdağ / Ahider

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak