Kategoriler
Ana SayfaSoru-Cevap60 gün kefaret orucu

60 gün kefaret orucu

60 gün kefaret orucu

Soru:
S. Â kardeşim ben 60 gün ceza orucu tutuyorum Allah affetsin cezam çok. anne baba sınavın var hastasın vs diye çok oruç bozdurdu cahillik bizde çok bozduk en az 10 cezam var bunu nasıl tutmalıyım?

***

Cevap:
Ve aleykumusselam ve rahmetullahi ve berakatuh.
Tutulmayan ya da tutulup da bozulan oruçlara bakılmalı. Şayet hastalık ya da yolculuk gibi meşru sebeplerle tutulmamış ya da başlanılan oruç bırakmış ise bunların sayısınca güne gün kazası tutulmalıdır.
Meşru bir özrü olmaksızın tutulmayan veya başlanmış ken özürsüz yere bırakılan oruçlara gelince, öncelikle ramazan orucu sevabından mahrumiyet vardır. Öyle ki; bir hadis-i şerifte böyle biri ömrü boyunca oruç tutsa özürsüz tutmadığı ya da bozduğu ramazan otucu sevabını alamaz buyrulmaktadır.
60 günlük keffaret meselesine gelince, bu konuda Kur’an-ı Kerîm’de bir hüküm yoktur. Hadis-i Şeriflerde sabit olan ve mezheplerin orucun keffaretine delil getirdikleri hadise ise, iyice araştırıldığında, aslında zıhar keffareti olduğu görülecektir.
Hasıl-ı kelâm; bu kardeşimizin tutmadığı ya da bozduğu günler kadar oruç borcu vardır. Özürsüz tutmayıp bozduğu oruçlar için istiğfar etmelidir.
Vesselâm..

Kubilay Aşkın Durdağ / Ahider

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak