Kategoriler
Ana SayfaÇocuk Gelişimi0-6 aylık bebeklerin uyku düzeni

0-6 aylık bebeklerin uyku düzeni

0-6 aylık bebeklerin uyku düzeni

Bebeğimizi ilk 6 ayda uyku düzenine alıştırabilmek için görevlerimizden biri, temel gece ve gündüz ritmini ayarlamasına yardımcı olmaktır. Bu temel ritm de amaç; bebeğimizin gece boyunca uyuması ve gündüz saatlerinde olabildiğince uyanık kalmasıdır. Bebekler bu ritme ayak uydurma konusunda değişiklikler gösterebilirler. Bazı bebekler buna aylarca ayak uyduramazken bazıları kolayca uyum sağlayabilirler. Birkaç pratik adım çocuğumuzun gece-gündüz uyumuna yardımcı olabilir. Gece uyku düzenini kurabilmek için, bebeğimize gündüz ve gece uykularında farklı davranmalıyız. Gece uykusu öncesi banyo yaptırmak, pijamalarını giydirmek, nasheed – ninni söylemek, kucaklamak, odasında yatağının başında karnını doyurmak gibi faaliyetler gece uykusunu, gündüz kestirmelerinden ayırmasına yardımcı olur.
Bebeğimiz geceleri 6-7 defadan fazla uyanıyorsa, uyku düzenine alışmasını beklemek yorucu olabilir. Bebeğimiz ile canlı bir etkileşim sağlayacak enerji ve onunla iletişim kuracak mutlu bir ruh hali için uykuya ihtiyacımız olacaktır. Bunun için bebeğimiz doğmadan önce alışık olduğumuz uyku saatinden yarım saat, bir saat önce veya bebeğimiz yatar yatmaz yatmayı denemeliyiz. Bebeğimiz geceleri genellikle karnını doyurmak için uyanacağından, gündüz düzenli şekilde ve gece de yatmadan önce karnını doyurmaya çalışmalıyız. Böylece gece daha uzun süre kesiksiz uyuyacaktır.
4-6 ay arasındaki bebekler de aynı yeni doğan gibi ihtiyacı olduğu kadar uyurlar. Bu aylarda erkenden kalkan bebeğimiz, yemek öğünlerinden sonra bir kaç saat daha uyumak isterler veya anne ve babalarının yanında yatmaktan mutlu olabilirler. Bebekler büyüdükçe, aile bireyleri uyanana kadar yataklarında kendi kendilerine eğlenmekten hoşlanırlar.
4-6 aylık bebeklerin çoğu günün belli bir saatinde uyanıktırlar. Bu genellikle, evde işlerin yoğunlaştığı akşam saatleridir. Büyük kardeşler okuldan gelir,baba işten döner, akşam yemeği hazırlanır. Artık bebeğimizin etrafında sosyal etkileşim için evin içinde bütün gün onunla birlikte olan kişilerden çok daha fazlası vardır. Bu bebeğimizin alışkanlıklarının oluşması için iyi bir zamandır; günün bu saatlerinde uyanık olması gece uykularından daha fazla keyif almasını sağlayacaktır.
Gündüz ve gece uykusunu birbirinden ayırabilmesi için her akşam aynı rutini gerçekleştirmek bebeğimizin gece uyku düzenini kurmasına yardımcı olacaktır. Bunların başlıcaları
*Kısık ışıklar
*Sıcak banyo
*Sevgi dolu, sıcak bir masa
*Kundaklama
*Yavaşça söyleyeceğimiz bir ninni
*Arka planda hafifçe çalan monoton bir gürültü
karnıda tok olan bebeğimize, kısa süre sonra uyku vakti ile ilişkilendireceği bu deneyimler etkili bir sonuç verecek ve gece uykusu düzenini kurmamıza yardımcı olacaktır.
Kaynakça; Dr. Gülbin Gökçay / Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı
Twitter; @Ummusehadet1

Genç Muvahhide

Paylaş:
Yorum Yok

Yorum Bırak